reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wiarygodność dewelopera można zweryfikować w banku

Wiarygodność dewelopera można zweryfikować w banku

Sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest jedną z najważniejszych czynność, jaką powinna wykonać osoba zainteresowana kupnem mieszkania. Oprócz weryfikacji danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym, warto również zajrzeć na listy wiarygodnych deweloperów, które prowadzą niektóre banki.

Mała firma deweloperska, która dopiero wchodzi na rynek, ma problemy z uzyskaniem kredytu na budowę, i w konsekwencji trudniej będzie uzyskać pożyczkę osobie indywidualnej, która chce kupić mieszkanie w prowadzonej przez nią inwestycji.

Bankowcy nieoficjalnie potwierdzają, że prowadzą listy wiarygodnych deweloperów. Aby dostać się na taka listę, deweloper musi się wykazać doświadczeniem w branży budowlanej, dobrą historią w kontaktach z bankami i najlepiej żeby jego akcje były notowane na giełdzie. Najbardziej wiarygodne są również te firmy, których właścicielami są spółki publiczne oraz te, których udziałowcami są instytucje finansowe. W uzyskaniu lepszych warunków finansowych może też pomóc to, że bank finansował wcześniej inwestycje dewelopera.

Wśród banków prowadzących tzw. pozytywne listy znajdują się: mBank, Multinbank, BZ WBK i Noreda, a najchętniej obsługiwanymi deweloperami są: Dom Development i J.W. Construction.

O ile pojawienie się dewelopera na pozytywnej liście ma niewielki wpływ na ewentualne decyzje dotyczące finansowania samej budowy, to ma to duże znaczenie przy udzielaniu kredytów dla osób fizycznych. Aby zainteresowany mógł uzyskać kredyt na kupno mieszkania, które jeszcze nie istnieje, deweloper realizujący tą inwestycję musi być na pozytywnej liście. Klienci są wówczas kredytowani od poziomu zerowego i bez badania sytuacji finansowej dewelopera. Istnieje również szansa, że klienci wybranych firm zapłacą mniej za ubezpieczenie pomostowe. Zamiast standardowego 1,5 % mogą liczyć na stawkę 0,75 %. 

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Niektóre instytucje finansowe wprowadziły certyfikaty konkretnych inwestycji mieszkaniowych. Dzięki temu mają gwarancję, że wszyscy klienci danej inwestycji będą potraktowani według tych samych zasad.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama