REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć swoje prawa w umowie z deweloperem?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Gdy znajdziemy inwestycję w trakcie realizacji i chcemy w niej kupić mieszkanie, warto dobrze przeanalizować umowę z deweloperem. Musimy też pamiętać, że aby najlepiej się zabezpieczyć warto zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego i dokonać wpisu roszczeń do księgi wieczystej dla zabudowywanej nieruchomości.

Umowa o budowę lokalu

REKLAMA

Powszechną praktyką na rynku nowych mieszkań jest podpisywanie umów przedwstępnych z deweloperami, gdy inwestycja jest jeszcze we wczesnym stadium realizacji, a nasze wymarzone mieszkanie będzie gotowe do odbioru dopiero za kilkanaście miesięcy.

Warto pamiętać, że najchętniej stosowana przez deweloperów zwykła umowa przedwstępna dotycząca budowy lokalu i przeniesienia na nas jego własności po zakończeniu budowy, nie daje nam pełni uprawnień przewidzianych w Ustawie o własności lokali.

Ekspektatywa odrębnej własności lokalu

REKLAMA

Zgodnie z Art. 9 Ustawy o własności lokali odrębna własność lokalu może powstać w wykonaniu umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie budynku oraz do ustanowienia po zakończeniu budowy odrębnej własności lokali i przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy lub na inną wskazaną w umowie osobę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby taka umowa była ważna i wiązała zarówno nas jak i dewelopera, niezbędne jest, aby deweloper był właścicielem (bądź wieczystym użytkownikiem) gruntu, na którym budynek ma być wzniesiony, oraz aby posiadał prawomocne pozwolenie na budowę. Najważniejsze jest jednak, aby roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu i o przeniesienie tego prawa zostało ujawnione w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej.

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

W przypadku zawarcia takiej umowy oraz wpisania naszych roszczeń do księgi wieczystej prowadzonej dla zabudowywanego gruntu, jeżeli umowa będzie przez dewelopera wykonywana w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, na nasz wniosek (jak i na wniosek każdego innego nabywcy), sąd może powierzyć dalsze wykonywanie umowy innemu wykonawcy na koszt i niebezpieczeństwo dewelopera.

REKLAMA

Omawiana powyżej umowa skutkuje powstaniem tzw. ekspektatywy odrębnej własności lokalu, dającej nam realną gwarancję uzyskania odrębnej własności lokalu. Oprócz wspomnianej powyżej możliwości powierzenia budowy innemu podmiotowi, możemy skutecznie dochodzić przeniesienia własności wybudowanego lokalu w drodze zastępczego orzeczenia sądu, na podstawie Art. 64 Kodeksu cywilnego oraz Art. 1047 Kodeksu postępowania cywilnego.

Co równie istotne, ekspektatywa odrębnej własności lokalu jest dziedziczna. Jeżeli jednak chcielibyśmy dokonać zbycia ekspektatywy na rzecz osoby trzeciej, trzeba uzyskać na to zgodę dewelopera – najlepiej zawrzeć odpowiednie sformułowanie w umowie.

Inne postanowienia w umowie z deweloperem

Niezależnie od zabezpieczenia swoich roszczeń o przeniesienie na nas własności wybudowanego lokalu, warto zwrócić uwagę, czy umowa nie zawiera tzw. klauzul niedozwolonych, czy innych postanowień które mogą być dla nas niekorzystne.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA