REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest wspólnota mieszkaniowa

Prawnik Bogumiła Dmochowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnotę mieszkaniową stanowi ogół właścicieli nieruchomości w danym budynku. Jest to swego rodzaju przymusowa i narzucona ustawowo współwłasność nieruchomości stworzona dla zorganizowania zarządzania nieruchomością.

Wspólnota - ułomna osoba prawna

REKLAMA

Definicję i sposób funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych znajdziemy w ustawie o własności lokali. Zgodnie z tą ustawą, wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, a także pozywać i być pozywaną. Tym samym ustawodawca wyposażył właścicieli lokali wyodrębnionych jak i niewyodrębnionych, wchodzących w skład określonej nieruchomości w znaczną samodzielność organizacyjną i prawną – wspólnota ma zdolność sądową ale nie ma odrębnej od właścicieli osobowości prawnej. Dzięki temu wspólnota ma m.in. możliwość podejmowania uchwał dotyczących nakładania na członków określonych zobowiązań majątkowych związanych z utrzymaniem i administracją nieruchomością wspólną, jej remontami lub modernizacją. Natomiast w stosunkach zewnętrznych wspólnota ma prawo zawierać umowy i zaciągać zobowiązania np. wobec usługodawców czy banków. Ponosi za nie odpowiedzialność bez ograniczeń ze swojego majątku. W sytuacji, gdy nie jest możliwe w pełni pokrycie zobowiązań wspólnoty z jej majątku, obowiązek ten przejmują właściciele lokali w proporcji wynikającej z przysługujących im udziałów w nieruchomości wspólnej.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Powstanie wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnoty nie można założyć, powstaje bowiem automatycznie z mocy prawa w nieruchomości, w której wyodrębniono i sprzedano choćby jeden lokal, a oprócz niego istnieje w nieruchomości możliwość wyodrębnienia kolejnych lokali. Zatem na początku wspólnota składa się z dwóch właścicieli - tego, który sprzedał lokal (np. gminy) i jest właścicielem reszty budynku oraz właściciela wyodrębnionego lokalu. Z biegiem czasu i w miarę sprzedaży następnych lokali udział dotychczasowego właściciela nieruchomości będzie się zmniejszał, a liczba członków wspólnoty będzie się zwiększać. Wyodrębnienie lokalu oprócz umowy może nastąpić także z mocy orzeczenia sądu znoszącego współwłasność lub na podstawie jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Członkostwo we wspólnocie

Członkami wspólnoty mogą być właściciele lokali mieszkalnych, garaży oraz lokali użytkowych znajdujących się w danej nieruchomości. Nie są nimi natomiast osoby zajmujące lokale nie posiadając prawa własności. W związku z tym nieruchomość będącą własnością komunalną, z której wyodrębniono i sprzedano kilka lokali ich dotychczasowym najemcom, a reszta lokatorów nie zdecydowała się na wykup – wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele wykupionych lokali i gmina jako właściciel reszty lokali, natomiast najemcy nie są członkami wspólnoty i nie mają prawa do podejmowania decyzji w sprawach wspólnoty.

Wspólnoty małe i duże

Wspólnoty można podzielić na dwa rodzaje - małe i duże. Mała wspólnota to zwykła współwłasność uregulowana w Kodeksie cywilnym i może istnieć w budynku, w którym znajduje się maksymalnie siedem lokali. Duża wspólnota powstaje tam, gdzie jest więcej niż siedem lokali. Należy zauważyć, że najbardziej funkcjonalne są małe wspólnoty złożone z właścicieli jednego bloku i to najlepiej niezbyt dużego.

Zobacz również serwis: Najem

Zarząd wspólnotą mieszkaniową

Wspólnota mieszkaniowa będąc ułomną sobą prawną w praktyce działa samodzielnie, tzn. w zakresie zwykłego zarządu, wspólnotę reprezentuje zarząd wspólnoty. Jeśli chodzi o czynności przekraczające zwykły zarząd, takie jak obciążanie nieruchomości wspólnej, modernizacja i większy remont, nadbudowa i przebudowa, podział nieruchomości i łączenie lokali, wymagają uchwały właścicieli wszystkich lokali. Uchwała podejmowana jest w celu wyrażenia zgody na dokonanie danej czynności oraz jednorazowo udziela zarządowi lub zarządcy pełnomocnictwa do zawierania umów w danym zakresie. Brak lub przekroczenie stosownego umocowania, w przypadku jednostronnych czynności prawnych powoduje ich nieważność. Natomiast zawarcie umowy przez zarządcę bez umocowania lub z jej przekroczeniem skutkuje tym, że jej ważność zależy od potwierdzenia przez właścicieli lokali w stosownej uchwale, konwalidującej (powodującej uzyskanie pełni waloru prawnego) także brak pełnomocnictwa.

Zadania wspólnoty

Wspólnota mieszkaniowa zarządza wspólnym majątkiem właścicieli lokali, czyli nieruchomością wspólną, nabywa prawa oraz zaciąga zobowiązania. Ogół praw majątkowych wspólnoty jest odrębnym majątkiem członków wspólnoty, którzy zarządzają nim w umownych lub ustawowych reżimach zarządzania, a ich odpowiedzialność za zobowiązania nie ma charakteru solidarnego lecz uzależniona została od wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej.
Powołanie ułomnej osoby prawnej jaką jest wspólnota mieszkaniowa służy przede wszystkim ułatwieniu funkcjonowania większych lub mniejszych organizmów powstałych w wyniku wspólnej i niepodzielnej własności tzw. nieruchomości wspólnej. Nie należy jej interpretować jako konstrukcji mającej na celu ograniczenie lub też osłabienie ochrony praw właściciela lokalu.

Kiedy wspólnota przestaje istnieć

Wspólnoty nie można zlikwidować dopóki w ramach jednej nieruchomości występuje minimum dwóch właścicieli. Jedynym sposobem likwidacji wspólnoty jest wykupienie przez jednego właściciela wszystkich lokali. W takim przypadku nie ma potrzeby pogodzenia interesu właścicieli lokali w nieruchomości, bo jest tylko jeden właściciel.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA