reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zmniejszenie wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego

Zmniejszenie wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego

Plan zagospodarowania przestrzennego stanowi podstawowy instrument regulujący przeznaczenie oraz sposób zagospodarowania terenów w gminie. Przy jego sporządzaniu powinno się uwzględniać zarówno interes publiczny jak i prywatny. Na danym terenie objętych planem może zostać ograniczona lub nawet zabroniona możliwość zabudowy.

Ograniczenie przez plan zagospodarowania przestrzennego swobody dysponowania przez właściciela nieruchomością, oznacza często drastyczne zmniejszenie jej wartości. Prawo przyznaje właścicielom wiele możliwości działania na różnych etapach - zarówno przed uchwaleniem planu jak i po jego uchwaleniu. Właściciel może także wnioskować o zmianę już uchwalonego planu.

a) składać swoje uwagi dotyczące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
b) składać wnioski i uwagi dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
c) złożyć skargę do sądu administracyjnego,
d) wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
e) złożyć wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego do wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta.

Studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego nie jest aktem prawa powszechnie obowiązującego - nie może być więc podstawą do wydania decyzji administracyjnej. Jednakże studium jako jeden z instrumentów kształtowania polityki przestrzennej, stanowi podstawę do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jego ustalenia przy tworzeniu planu miejscowego są wiążące dla organów gminy.

Wnioski dotyczące studium mogą być składane przez osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, a także przez organy administracji.Termin składania wniosków jest oznaczony w ogłoszeniu o uchwale (w lokalnej prasie, w obwieszczeniu, w sposób zwyczajowo przyjęty na danym obszarze). Termin nie może być krótszy niż 21 dni. Po jego przekroczeniu wnioski pozostają nierozpatrzone.Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym pozwala na składanie wniosków dotyczących studium przed rozpoczęciem prac nad jego tworzeniem, a także na składanie uwag dotyczących konkretnych już ustaleń przyjętych w projekcie studium.

Przy składaniu wniosków i uwag nie jest konieczne wskazywanie interesu prawnego i faktycznego ani uzasadnienia.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego powszechnie obowiązującego – bezpośrednio wpływa na sytuację prawną właścicieli nieruchomości. Nieruchomość wybudowana z naruszeniem planu może być potraktowana jako samowola budowlana. Wnioski dotyczące planu można składać po ogłoszeniu przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego. Po wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu – kiedy znane są już konkretne ustalenia dotyczące planu - można składać uwagi.Termin składania wniosków i uwag nie może być krótszy niż 21 dni od ogłoszenia. Po jego przekroczeniu wnioski pozostaną nierozpatrzone. Uwagi do projektu planu miejscowego może wnieść każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu.

Zobacz również serwis: Gmina

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama