reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Zasady przycinania drzew owocowych. Poradnik

Zasady przycinania drzew owocowych. Poradnik

Przycinanie drzew owocowych sprawia, że są zdrowe i lepiej rosną. Od tego, jak przytniemy drzewo, zależy czy będzie ono obficie owocowało. Sprawdź, jak prawidłowo podcinać drzewa owocowe.

Aby prawidłowo dbać o drzewa owocowe, należy przestrzegać kilku zasad związanych z przycinaniem drzew. Przycinanie drzew owocowych wpływa nie tylko na ilość owoców, lecz także na ich jakość. Jeżeli prawidłowo ukształtujemy koronę drzewa, tak aby dostarczyć mu odpowiedniej ilości światła, możemy liczyć na obfite owocowanie.

Jeżeli planujemy amatorską uprawę drzew owocowych, to nie musimy podcinać ich mocno każdego roku. W pierwszych 5 latach wystarczy jedynie nadać drzewku odpowiedni kształt, a następnie dbać, aby miało dobrą ilość światła i wykonywać cięcia pielęgnacyjne.

Jabłoń.

Jak przycinać drzewa owocowe?

Prawidłowe przycięcie pędu należy przeprowadzać zawsze na ukos ponad oczkiem, kierując cięcie na zewnątrz korony.

Cięcie nadające kształt drzewom owocowym

Chcąc nadać drzewku odpowiedni kształt, należy przyciąć pęd główny i pędy boczne. Wszystkie pędy, które rosną równolegle do pędu głównego oraz te, które rosną do wewnątrz, również usuwamy. Należy pozostawić na każdej gałęzi trzy pędy, które rosną w kierunku zewnętrznym. Dzięki temu korona będzie miała odpowiednią ilość światła słonecznego.

Cięcie pielęgnacyjne drzew owocowych

Cięcie pielęgnacyjne pozwalana na pozbycie się starszych lub obumarłych gałęzi. Dzięki takiemu zabiegowi możemy również przerzedzić drzewko, ucinając pędy rosnące do wewnątrz oraz te, które się  krzyżują. Jeżeli drzewo owocowe posiada chore gałęzie, które są suche lub zaatakowane przez szkodniki, należy je przyciąć aż do zdrowej części.

Przycinanie dużych gałęzi

Przycinanie dużych gałęzi należy przeprowadzić bardzo starannie i ostrożnie. Jeżeli gałąź złamie się w trakcie przycinania, to powstała rana goi się bardzo długo. Zabieg podcinania dużych gałęzi warto zatem przeprowadzać w dwóch krokach. Najpierw podcinamy gałąź od dołu, a następnie od góry. Brzeg przyciętej gałęzi należy posmarować maścią ogrodniczą.

Od rodzaju drzewa owocowego zależy sposób podcinania

Powyższe zasady przycinania drzew owocowych są ogólne. Warto, przed przystąpieniem do cięcia, dowiedzieć się, jak prawidłowo przycinać dane drzewo owocowe. Podpowiadamy, jak przycinać czereśnię, śliwkę i jabłoń.

Czereśnia – rośnie dosyć szybko i dlatego warto pozostawić duże odległości między bocznymi pędami. Nie należy radykalnie przycinać pędu głównego. Jego nadmierne przycinanie może doprowadzić do wzrostu pionowych odrostów, a tym samym do zacienienia drzewka.

Śliwka – Przez pierwsze pięć lat drzewko należy regularnie przerzedzać. Młode pędy warto skracać do połowy ich długości, a pędy pionowe całkowicie wycinać. Po tym okresie wystarczy jedynie doprowadzić do korony odpowiednią ilość światła.

Jabłoń – Należy usuwać wszystkie pędy, które rosną do wnętrza  i krzyżują się ze sobą. Owoce pojawiają się tylko na dwuletnich gałęziach.

Zobacz także:  Drzewa i krzewy w ogrodzie - porady

Zobacz także:  Warzywa i owoce - uprawa i pielegnacja

Zobacz także:  Mały ogród warzywny. Wszystko, co trzeba wiedzieć

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

przycinanie krzewów, ogród. Fot. Fotolia
przycinanie krzewów, ogród. Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama