| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > GMO – co to takiego?

GMO – co to takiego?

GMO (ang. Genetically Modified Organism) to Genetycznie Modyfikowane Organizmy. GMO to organizmy, które zawierają w swoim DNA obce geny, które pochodzą z innego organizmu. Poniżej, wszystko o GMO.

Czym jest GMO?

GMO to nie tylko organizmy roślinne, lecz także genetycznie zmodyfikowane zwierzęta i drobnoustroje, których kod genetyczny (DNA) został celowo zmieniony przez człowieka.  W ten sposób tworzy się organizmy, odmienne niż te pierwotne (o innych właściwościach).

Na czym polega modyfikacja genetyczna owoców i warzyw?

Modyfikacja genetyczna to wczepienie do genomu modyfikowanego organizmu, DNA pochodzącego z innego organizmu. Genom ten odpowiada za konkretną cechę. Modyfikacja genetyczna to nie tylko wczepienie modyfikowanego genomu, lecz także modyfikacja genu lub jego całkowite usunięcie.

Wczepiany gen (transgen) jest na stałe włączony w nowy organizm i od tego momentu jest również obecny we wszystkich jego organizmach potomnych.   

Zobacz także:  15 sposobów jak nie tracić witamin pochodzących z owoców i z warzyw

GMO – genetyczna modyfikacja warzyw

Genetyczna modyfikacja warzyw ma na celu nadanie im cech, dzięki którym będą one odporne na działanie herbicydów – czyli środków ochrony roślin, a także na szkodniki, choroby i inne szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak zasolenie gleby bądź mróz. Warzywa modyfikowane genetycznie powinny też lepiej znosić transport i dłużej zachowywać swoją świeżość.

GMO wg przyjętej ustawy

W ustawie odnośnie GMO, zapisana jest definicja, że jest to organizm modyfikowany genetycznie, inny niż organizm człowieka, w którym materiał genetyczny został zmieniony w skutek krzyżowania  lub naturalnej rekombinacji, czyli przy zastosowaniu:

–  technik rekombinacji – czyli takich, w których do danego organizmu zostały wczepione inne cząsteczki DNA wytworzone poza organizmem i zostały wprowadzone wyłącznie do organizmu biorcy, w którym w warunkach normalnych występują, ale nie są zdolne do ciągłego powielania się,

– technik, które stosują bezpośrednie  włączenie materiału dziedzicznego przygotowanego poza organizmem oraz

–  metod, które nie występują w przyrodzie – jest to połączenie przynajmniej dwóch różnych komórek, w wyniku czego powstaje nowa komórka zdolna do przekazywania swego materiału genetycznego odmiennego od materiału wyjściowego komórkom potomnym.

Zobacz także:  Szybko rosnące rośliny ogrodowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »