| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Myjka ciśnieniowa – zakup krok po kroku

Myjka ciśnieniowa – zakup krok po kroku

Zastanawiasz się nad zakupem myjki ciśnieniowej? To nie tylko gadżet, ale również praktyczne i bardzo przydatne urządzenie, które pomoże utrzymać w czystości mnóstwo rzeczy – dywan, elewację, samochód, tapicerkę, podjazd, chodniki, narzędzia itp. Podpowiadamy, jak wybrać najodpowiedniejszą myjkę ciśnieniową.

Po co mi myjka ciśnieniowa?

Myjki ciśnieniowe przydadzą się każdemu, kto ma dom z ogrodem. Dzięki temu, że wielokrotnie zwiększają ciśnienie wody, możemy znacznie łatwiej, szybciej, taniej i ekologiczniej umyć samochód, chodnik czy ogrodzenie. Czemu łatwiej i szybciej? Bo pod wpływem silnego strumienia wody z odpowiednim detergentem (lub bez) większość zabrudzeń (kurz, błoto) znika błyskawicznie. A dlaczego taniej i mniej szkodliwie dla środowiska? Ponieważ dzięki myjce zużywamy mniej wody.

Działanie myjki

Za pomocą węża ogrodowego łączymy myjkę z kranem. Umieszczona w urządzeniu pompa podnosi ciśnienie wody do ok. 1020 Mpa (normalne ciśnienie wody w kranie to 0,30,5 Mpa), a specjalny przewód doprowadza ją do pistoletu natryskowego. Zależnie od tego, co chcemy zrobić, możemy wybrać odpowiednią końcówkę - prostą lancę, szczotkę obrotową, gąbkę, itp. Do myjki możemy dokupić filtr i wąż zasysający, dzięki czemu nie będziemy uzależnieni od wody bieżącej i uzyskamy możliwość korzystania np.: z deszczówki zebranej w dużej beczce lub wody znajdującej się w jeziorze lub stawie. Warunkiem jest względna czystość wody, bo zanieczyszczenia mogą zapchać filtr, a nawet uszkodzić pompę.

Zobacz także: Odkurzacz do liści – jak wybrać odpowiedni?

Rodzaje myjek

Do użytku domowego – mają pompy o mniejszej mocy, dlatego też ciśnienie wytwarzane przez nie jest słabsze. Są przeznaczone do sporadycznego użytkowania w normalnych warunkach domowych – mycia samochodów, elewacji, narzędzi, chodników itd. Jeżeli będą wykorzystywane codziennie, szybko się zużyją, dlatego jeśli planujemy bardzo częste, intensywne używanie myjki, bardziej opłacalne jest kupienie profesjonalnej. Do wyboru mamy trzy klasy urządzeń:

  • klasa podstawowa – takie myjki są najtańsze (od 300 zł), wytwarzają najsłabsze ciśnienie (ok. 10 Mpa), mają zwykle ubogie wyposażenie, ale warto je kupić, jeżeli mamy świadomość, że będziemy z niej korzystać bardzo rzadko;
  • klasa średnia – ich cena zaczyna się od ok. 600 zł, wytwarzają ciśnienie od 10 do 13 Mpa i mają zazwyczaj więcej dodatkowych akcesoriów; lepiej kupić taką myjkę, jeśli będziemy z niej korzystać częściej i do czyszczenia różnych powierzchni;
  • klasa wyższa – najdroższe myjki do użytku domowego kosztują od 1400 zł i wytwarzają najwyższe ciśnienie (1420 Mpa), mają dużo akcesoriów i gadżetów ułatwiających użytkowanie (np. automatyczne nawijanie przewodu), mogą być intensywnie eksploatowane.

Profesjonalne – warto je wybrać, jeżeli mają na siebie “zarabiać”, czyli będą wykorzystywane, jako narzędzia codziennej pracy. Są wykonane solidniej, dlatego lepiej zniosą dłuższą pracę. Jeśli więc musimy często myć duże, bardzo zabrudzone powierzchnie (np. plac budowy), pomimo wyższej ceny, korzystniej jest zdecydować się na urządzenie profesjonalne.

Akcesoria

Na początek najlepiej kupić myjkę z podstawowym wyposażeniem, ponieważ zazwyczaj dopiero po pewnym czasie zorientujemy się, co tak naprawdę jest nam potrzebne i dzięki temu nie przepłacimy za zbędne końcówki. Warto jeszcze przed zakupem dowiedzieć się, jakie dodatkowe akcesoria są dostępne i jakie są ich ceny. Często zdarza się bowiem, że np. akcesoria do taniej myjki są relatywnie drogie. Poza końcówkami przydadzą się także detergenty, które ułatwią czyszczenie. Można kupić np.: szampon do mycia samochodu, specjalny płyn do kamienia czy tapicerki.

Zobacz także: Sekator – zakup krok po kroku

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »