Kategorie

Ekologiczna uprawa warzyw

Iwona Szadkowska
Ekologia. Fot. Fotolia
Fotolia
Ekologiczna uprawa warzyw to korzystanie z naturalnych nawozów, dbanie o glebę i wykorzystywanie naturalnych sposobów w walce ze szkodnikami. Ekologia ma tę zaletę, że nie nasączamy warzyw sztucznymi, szkodliwymi substancjami. Jak prowadzić ekologiczną uprawę warzyw we własnym ogrodzie?

Ekologiczna uprawa warzyw polega na stosowaniu do użyźniania gleby metod naturalnych. Zamiast nawozów chemicznych wykorzystuje się próchnicę, materię organiczną, kompost oraz ściółkę. Celem jest uprawianie zdrowych i obfitych plonów.

Producenci „ulepszaczy” prowadzą badania, które mają na celu udowodnienie, że ich środek w zebranych plonach, nie jest szkodliwy dla ludzi. Zawarte środki w jednym produkcie, może nie są groźne, ale weźmy pod uwagę, że wszystko, co jemy jest nasączone konserwantami, związkami bakteriobójczymi, chlorem i związkami chemicznymi. Wówczas, po połączeniu wszystkich składników, jaka będzie suma? Czy wciąż nieszkodliwa? Własny ogródek warzywny na naturalnym podłożu i bez dodatków chemii gwarantuje jakość. W końcu możemy mieć świadomość tego, co jemy.

Zobacz także: Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie

Podłoże

Reklama

W uprawie ekologicznej duże znaczenie ma gleba. Trzeba o nią dbać, gdyż zawiera żywe organizmy. Chcąc zniszczyć szkodniki, możemy niszczyć również mikroorganizmy dla nas pożyteczne. Warzywa, które są karmione w sposób naturalny, zawierają zrównoważone ilości pierwiastków śladowych oraz witamin. Wszelkie sztuczne nawozy zaburzają tę harmonię i powodują niedobory.

Ważne jest również upodobanie danych warzyw i rodzaj gleby – kwaśna lub zasadowa. Jeżeli dokonamy złego doboru albo będziemy działali na oślep, efektem mogą być choroby roślin i ich zły wzrost.

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

Wysiew

Korzystną techniką są zagony podwyższone. Ich zaletą jest lepsze wykorzystanie powierzchni, kompostu, ściółki oraz wody. Długość zagonu może być dowolna i w głównej mierze, zależy od powierzchni, którą dysponujemy. Z szerokością jest już inaczej. Warto zwrócić uwagę na to czy mamy swobodny dostęp do warzyw z każdej strony – maksymalna szerokość w tym przypadku to około 120 cm.

Jednym ze sposobów jest poświęcenie jednego zagonu na jedną roślinę. Ponadto, zagon, który w jednym roku był przeznaczony na jedno warzywo, możemy swobodnie przeznaczyć na inne.

Innym pomysłem jest sadzenie plonów o różnym okresie wzrostu na jednym zagonie. Dzięki temu rośliny będą miały odpowiedni pokarm, miejsce, wilgoć oraz wysokość. Problem polega na tym, że musimy być pewni czy dane warzywo rośnie obok tego, co powinno.

Zobacz także: Boczniak – uprawa

Dla początkujących, w zagonach podwyższonych, sprawdza się technika sadzenia w rzędach. Dzięki temu chronimy rośliny przed owadami, plony wzrastają dzięki mieszanej uprawie i oszczędzamy miejsce.

Nawożenie

Reklama

Ekologiczna uprawa to nawożenie poprzez ściółkowanie lub kompostowanie. Wszystko, co naturalne i organiczne poprzez rozkład powraca i użyźnia ziemię. Ściółka to materia organiczna – wszelkie odpady roślinne lub zwierzęce (skórki, skorupki, obierki itp.) – chroniąca i dostarczająca glebie niezbędnych składników.

Istnieją również naturalne nawozy mineralne w postaci proszku. Są one bogate w potas, fosfor oraz pierwiastki śladowe. Można nimi wzbogacać bezpośrednio glebę lub kompost. Zaletą tych nawozów jest fakt, że rozpuszczają się bardzo powoli i zasilają ziemię przez kilka lat. Nie przedostają się również zbyt szybko do wód gruntowych.

Zobacz także: Skorzonera – uprawa

W okresie letnim warzywa dobrze jest nawozić, gdyż w ten sposób zasilamy je w składniki, które zostały zużyte.

Podlewanie

Podlewanie ekologiczne to woda wzbogacona nawozem zwierzęcym lub wodnym roztworem kompostu. Podczas podlewania należy się upewnić, że woda wraz ze składnikami odżywczymi wsiąka w glebę, w pobliżu korzeni, a nie rozpływa się na boki.

Zobacz także: Czosnek – uprawa

Szkodniki i choroby

Zamiast zabijać szkodniki środkami chemicznymi, warto zastanowić się, jak przegonić nieproszonych gości. Jednym ze sposobów jest dobra gleba. Zdrowe i silne rośliny są bardziej odporne na choroby. Drugą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są nasiona i rośliny – powinny być dobrej jakości. Dodatkowo warto wybierać te odmiany warzyw, które dobrze radzą sobie w danym klimacie. Oranie ziemi jesienią niszczy zamieszkujące w niej szkodniki.

Zastosowanie sody oczyszczonej (płaska łyżeczka na litr wody) pomaga natomiast w walce z mączniakiem, który zaatakował plantację ogórków.

Ponadto, warto zaznajomić się z oddziaływaniem samych roślin. Niektóre warzywa w sąsiedztwie innych skutecznie odstraszają nieproszonych gości. Na przykład, chrzan lub len posadzony w towarzystwie pomidorów odstrasza stonkę. Intensywnie pachnące zioła również odstraszają owady. Cząber, na przykład, ochroni pędy fasoli, bazylia – pomidory, mięta to tarcza na rośliny krzyżowe – brokuły, kalafiory, brukselki itd.

Zobacz także: Zasady ekoogrodnictwa

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?

  Polski Ład. Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia

  Polski Ład. Eksperci są zgodni, że proponowana w programie możliwość budowania domów o powierzchni do 70 mkw. bez kierownika budowy i bez dziennika budowy to niebezpieczny pomysł. Dlaczego?

  Wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

  O 91,5% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – tak wynika z najnowszego, majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Co powoduje tak wysoki wzrost zainteresowania kredytami?

  Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem

  Mieszkania na wynajem. Inwestorzy instytucjonalni będą najbardziej zainteresowani rynkiem nieruchomości w miastach, które są w Polsce największymi ośrodkami akademickimi.

  Znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem

  Ceny nieruchomości. W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem - powiedziała doradczyni gospodarcza Katarzyna Michalska. Ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wzrosły co najmniej o kilkaset złotych za metr kwadratowy.

  Czy REIT-y okażą się wsparciem dla rynku mieszkaniowego?

  Fundusze REIT. Prace nad ustawą o polskich REIT-ach zostały wznowione. Czy zdaniem deweloperów ten sposób finansowania inwestycji przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?