reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Dalie (Georginie) – pielęgnacja

Dalie (Georginie) – pielęgnacja

Dalie nazywane także Georginiami to kwiaty z rodziny astrowatych. Obecnie Georginie jednoznacznie kojarzone są z przydomowymi ogródkami na wsi, jednak Dalie sprawdzą się także w mieście. Ze względu na duże zróżnicowanie odmian Georginii, na pewno znajdziemy dla siebie taką odmianę, która będzie pasowała do naszego ogrodu. Podpowiadamy jak pielęgnować te niedoceniane kwiaty.

Zróżnicowanie odmian georginii

Dalie to kwiaty o bardzo dużym zróżnicowaniu, chociażby w obrębie wielkości roślin. Istnieją odmiany dalii, które osiągają nawet do dwóch metrów wysokości, zaś kwiaty tego typu odmian mają 20 cm średnicy. Ze względu na to, odmiany należące do tak dużych warto sadzić np. przy płotkach – rośliny niewątpliwie będą wymagały podparcia.

Oprócz tego istnieją także niewielkie odmiany dalii osiągające 30–50 cm wysokości – dzięki temu nadają się do hodowli w doniczkach. Do tych niewielkich odmian możemy zaliczyć „Krynicę” i „Syrię” – pierwsza pokrywa się kwiatami w kolorze czerwonym, zaś druga w pomarańczowym.

Same kwiaty georginii różnią się między sobą. Wyróżniamy dalie o kwiatach pojedynczych, o kwiatach półpełnych a także dalie o kwiatach pełnych.

Zobacz także: 10 zasad sadzenia cebul kwiatowych w donicach

Pielęgnacja dalii

Georginie wymagają żyznej gleby – możemy ją dodatkowo wzbogacić nawozem organicznym – i słonecznego stanowiska.

Georginie będą długo i obficie kwitły jeśli będziemy pamiętać o obcinaniu zwiędłych kwiatostanów.

Jeśli zauważymy na liściach naszych dalii żółte cętki, które przekształcą się w szare, dość duże plamy to znak, że rośliny zostały zaatakowane przez chorobę grzybową – najprawdopodobniej grzyba nazywanego Enthyloma dahliae. Liście chorych krzewów ostatecznie uschną. Wówczas powinniśmy wykopać te rośliny, które są zaatakowane aby choroba nie przeniosła się na sąsiadujące z chorą dalią kwiaty.

Dalie są narażone także na ataki szkodników, takich jak mszyce czy ślimaki.

Zobacz także: Rośliny cebulowe do sadzenia na wiosnę

Pielęgnacja georginii jesienią

Georginie nie są roślinami nadającymi się do zimowania w gruncie. Gdy temperatura zaczyna spadać poniżej zera, powinniśmy wykopać nasze dalie. Po wykopaniu przycinamy łodygi do wysokości ok. 5–10 cm, a bulwy osuszamy. Dalie należy przechowywać w chłodnym miejscu – najlepszą temperaturą będzie temperatura wynosząca 5–8˚C. Jeśli pomieszczenie, w którym przechowujemy dalie jest suche, warto przysypać roślinę używając do tego celu np. piasku czy torfu. To zabezpieczy nasze georginie przed wysychaniem.

Nawet gdy zapewnimy daliom właściwe warunki do przezimowania, powinniśmy kontrolować rośliny i usuwać ewentualne chore bulwy.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dalie nazywane także georginiami to kwiaty z rodziny złożonych. Fot. Fotolia
Dalie nazywane także georginiami to kwiaty z rodziny złożonych. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama