| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Żywopłot – pielęgnacja jesienią

Żywopłot – pielęgnacja jesienią

Żywopłot to nie tylko ozdoba naszego ogrodu, lecz także sposób na odgrodzenie go od ulicy i sąsiadów. Aby żywopłot wyglądał ładnie, powinniśmy o niego dbać. Jedną z form pielęgnacji żywopłotu jest jego przycinanie. Jesień to czas, kiedy należy pomyśleć o przystrzyżeniu żywopłotu otaczającego nasz ogród. Radzimy jak zadbać o żywopłot jesienią.

Jesień to okres, kiedy na zewnątrz robi się dużo chłodniej. Dodatkowo z reguły jesień kojarzona jest z pochmurnymi i deszczowymi dniami. Te warunki atmosferyczne mogą wpłynąć na nasze żywopłoty – obumieranie zarówno gałęzi, jak i pędów. Żywopłot o tej porze roku wymaga szczególnej pielęgnacji.

Strzyżenie żywopłotu

Żywopłoty należy przycinać i formować najlepiej raz lub dwa razy w ciągu sezonu. Gdy nadchodzi jesień, żywopłot powinniśmy przyciąć o około 10 cm. Przycięcie spowoduje, że żywopłot stanie się nie tylko gęstszy, lecz także wzmocni to gałęzie roślin użytych do jego stworzenia. Pamiętajmy, że młode pędy roślin wykorzystanych na żywopłot mogą nie przetrwać zimy, dlatego też należy je przyciąć. Gdy przytniemy żywopłot na przełomie września i października, będziemy mieli pewność, że pędy zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy – dzięki temu nasze rośliny nie przemarzną.

Jak przyciąć żywopłot?

Najważniejsze jest aby wierzchołki roślin tworzących żywopłot przycinać do równej wysokości. Jeśli żywopłot w naszym ogrodzie składa się z grabów, cedrów, buków czy tuj, formujmy go tak, aby góra żywopłotu tworzyła płaską powierzchnię – będzie to stanowiło zabezpieczenie przed śniegiem, który nie dostanie się niżej.

Zobacz także: Co powinno się wiedzieć o żywopłocie

Żywopłot należy przycinać tak, aby na górze był węższy niż na dole. Dzięki temu śnieg będzie łatwiej zsuwał się z naszego żywopłotu, a oprócz tego rośliny będą miały lepszy dostęp do wody i światła.

Jeśli nie przycinaliśmy wcześniej żywopłotów, możemy sobie pomóc wbijając co jakiś czas drewniane paliki i rozpinając na nich sznurek – linia zrobiona ze sznurka ułatwi proste przycięcie żywopłotu. Ten pomysł sprawdza się szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z długim żywopłotem.

Narzędzia do strzyżenia żywopłotu

Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się chorób roślin ogrodowych, do przycinania żywopłotu powinniśmy używać ostrych i wyczyszczonych narzędzi. Tępe narzędzia mogą powodować różne uszkodzenia gałęzi naszych roślin.

Zobacz także: Mniej znane iglaki na żywopłoty

Podczas kupowania narzędzi do przycinania żywopłotu warto zwrócić uwagę na to jak długa jest listwa tnąca i jak duża jest odległość pomiędzy nożami. Dla tych z nas, którzy nie są profesjonalistami, najlepsze będą lekkie nożyce z uchwytem z możliwością regulacji. Zaś profesjonaliści powinni się zdecydować na narzędzia o dobrym wyważeniu. 

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Żywopłot to nie tylko ozdoba naszego ogrodu, lecz także sposób na odgrodzenie go od ulicy i sąsiadów.
Żywopłot to nie tylko ozdoba naszego ogrodu, lecz także sposób na odgrodzenie go od ulicy i sąsiadów.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »