| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Iglaki > Dlaczego tuje nadmiernie szyszkują?

Dlaczego tuje nadmiernie szyszkują?

Popularne tuje są roślinami, które wybieramy głownie na zimozielone żywopłoty. Czasem zdarzają się lata, kiedy żywo zielona dotąd tuja pokrywa się w krótkim czasie masą brązowych szyszek szpecących krzewy. Różne gatunki i odmiany mają większe lub mniejsze skłonności do wytwarzania szyszek, ale trzeba pamiętać, że szyszki to naturalna część rośliny drzewiastej i z wiekiem może pojawiać się ich więcej. Od czego zależy obfite wytwarzanie szyszek?

Gdy sadzimy tuje w ogrodzie lub w żywopłotach, chcemy aby stale cieszyły nas intensywną barwą igieł. Przy wyborze odmian żywotników warto sprawdzić ich skłonności do wytwarzania szyszek. Niektóre odmiany szyszkują bardziej obficie (`np. `Brabant`, `Holmstrup`) – inne mniej (np. `Smaragd`).

Z czasem jednak, każda odmiana tui może wytworzyć znaczną ilość szyszek. Nadmierne szyszkowanie może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich może być sposób rozmnażania odmian. Rośliny rozmnażane z sadzonek najczęściej powtarzają cechy rośliny matecznej. Jeśli jednak rośliny rozmnażano z siewu mogą one nie powtarzać cech i różnic się pod różnymi względami od roślin matecznych. Najczęstszą przyczyną nadmiernej ilości szyszek są jednak niekorzystne dla żywotników warunki uprawy.

Zobacz także: Sadzonkowanie iglaków krok po kroku

Kiedy tuje mogą wytwarzać zbyt dużo szyszek?

Niekorzystne warunki uprawy dla żywotników mogą stanowić m. in. upalne i gorące lata z długimi okresami suszy, brak właściwego nawadniania, niedobór określonych składników pokarmowych,  przesadzenie na nowe miejsce, uprawa w zbyt małej doniczce, czy zbyt duży cień. Wiele roślin (nie tylko żywotniki) poprzez nadmierne wytwarzanie owoców uruchamia system obronny w niekorzystnych dla siebie warunkach.

Zobacz także: Jak przycinać iglaki

Jak pozbyć się szyszek?

Najlepszym sposobem jest profilaktyka (zapewnienie roślinom odpowiednich warunków uprawy) i kupowanie odpowiednich, wyselekcjonowanych odmian. Odmiany, które nadmiernie szyszkują można też strzyc wiosną lub pod koniec lata. Dzięki temu poprawiamy pokrój rośliny i pozbawiamy ją szyszek. Jednym ze sposobów jest też ręczne obrywanie szyszek ale jest to bardzo pracochłonne. Wytwarzanie szyszek niepotrzebnie obciąża roślinę i zabiera energię potrzebną na wytwarzanie nowych pędów i igieł. 

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Popularne tuje są roślinami, które wybieramy głownie na zimozielone żywopłoty. Czasem zdarzają się lata, kiedy żywo zielona dotąd tuja pokrywa się w krótkim czasie masą brązowych szyszek szpecących krzewy.
Popularne tuje są roślinami, które wybieramy głownie na zimozielone żywopłoty. Czasem zdarzają się lata, kiedy żywo zielona dotąd tuja pokrywa się w krótkim czasie masą brązowych szyszek szpecących krzewy.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »