reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Róże – kwiaty do sadzenia jesienią

Róże – kwiaty do sadzenia jesienią

Róże to piękne i bardzo popularne kwiaty. W naszych ogrodach róże uprawiane są od wielu lat, a ich różnorodność powoduje, że każdy znajdzie odmianę idealną dla siebie. Jesień to najlepsza pora na posadzenie róż. Jak i gdzie posadzić róże aby jak najlepiej rosły?

Posadzenie róż jesienią sprawi, że będą one miały czas na ukorzenienie się przed nadejściem zimy. Róże możemy posadzić także wiosną – jeśli decydujemy się na odmiany pienne.

Róże – wybieranie krzewów

Podczas kupowania róż warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze krzak, który wybieramy powinien mieć co najmniej dwa silne pędy. Pamiętajmy, że nie mogą one być uszkodzone. Po drugie – korzenie. Wybierzmy krzak o mocnych korzeniach. Po trzecie zwróćmy uwagę na stan pędów. Jeśli dostrzeżemy na nich szare lub brązowe plamy, poszukajmy innego okazu. Takie plamy mogą być sygnałem, że krzak jest chory.

Wybierzmy krzewy jednoroczne – będą intensywnie rosły i szybko się ukorzenią.

Gleba odpowiednia dla róż

Krzewy róż potrzebują gleby gliniasto-piaszczystej o pH od 6 do 6,5. Jeśli chcemy aby gleba była bardziej próchnicza, dodajmy do niej torf, węgiel brunatny czy obornik. Pamiętajmy, że krzewy róż ukorzeniają się dość głęboko – spulchnijmy ziemię do 60 cm głębokości.

Zobacz także: Jak sadzić róże?

Róże – kwiaty na stanowisko słoneczne

Idealnym miejscem dla róż będzie miejsce słoneczne, ale przewiewne. Wybierając odpowiednie stanowisko dla tych krzewów powinniśmy unikać miejsc z przeciągami – przeciągi mogą zniszczyć łodygi, zwłaszcza wtedy, gdy łodygi są długie.

Sadzenie róż

Zanim posadzimy krzewy róż, pamiętajmy o tym aby skrócić korzenie. Najlepszą długością będzie długość wynosząca ok. 25 cm. Po przycięciu korzeni możemy włożyć krzewy do wody z dodatkiem fungicydów. Ważne jest jednak to, że po wyciągnięciu róż z tej zaprawy, musimy je szybko posadzić.

Róże sadzimy w dołku, w którym korzenie tych krzewów będą mogły swobodnie zwisać. Jeśli chcemy aby gleba jak najlepiej przylegała do korzeni naszych róż, podczas zasypywania dołka ziemią podnieśmy krzew lekko do góry.

Istotnym elementem sadzenia jest zachowanie odpowiedniej odległości. Pamiętajmy, że nie powinna być ona zbyt duża lub zbyt mała. Odległość, w jakiej powinniśmy posadzić  róże zależy nie tylko od odmiany, lecz także od tego, jak żyzna jest gleba, w której będą rosły nasze krzewy. Odmiany róż o dużych kwiatach sadzimy w odległości ok. 50 cm, róże pienne – 60–80 cm, zaś róże pnące – 120 cm. Nie zapominajmy o tym, aby bezpośrednio po sadzeniu ubić glebę i podlać krzewy.

Zobacz także: Róże – sposób pielęgnacji

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Róże. Fot. Fotolia
Róże. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama