reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ryby w oczku wodnym

Ryby w oczku wodnym

Na trzymanie ryb ozdobnych możemy sobie pozwolić nawet w niewielkim zbiorniku wodnym. Jednak przed zakupem warto się zastanowić dla ilu ryb wystarczy nam miejsca.

Zanim wpuścimy ryby do zbiornika, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Jeśli niedawno obsadziliśmy staw roślinami, poczekajmy aż rośliny się ukorzenią, a woda w zbiorniku stanie się przejrzysta. Gdy tak się stanie będzie to oznaczało, że w stawie panuje równowaga biologiczna. Na początek najlepiej jest wpuścić kilka ryb, a z czasem uzupełniać staw o kolejne okazy.

Jak dbać o staw latem?

Podstawą w naszym stawie powinna być czysta i natleniona woda. Jeżeli chcemy żeby rzeczywiście taka była, nie możemy dopuścić do rozwoju glonów. Glony wydzielają siarkowodór i azotyny, a te substancje są odpowiedzialne za mętnienie wody. Glony możemy usunąć przy pomocy kija lub poprzez organizmy, które się nimi żywią, np. rozwielitki, rureczniki, małże.

Ryby należy karmić raz dziennie podając im tyle pożywienia, ile uda im się zjeść w czasie 10 minut. Dlaczego? Ponieważ pozostałości pokarmu są idealną pożywką dla glonów.

Zobacz także: Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Pamiętajmy aby zabezpieczyć ziemię otaczającą zbiornik – substancje z ziemi to także świetna pożywka dla rozwoju glonów.

Jeśli chodzi o rośliny wodne to najlepiej aby zapełniały one 1/3 część zbiornika. Ważne są też rośliny przybrzeżne gdyż oczyszczają wodę z soli mineralnych, dają cień zbiornikowi, schronienie rybom i zaopatrują wodę w tlen.

Jak dbać o staw jesienią?

Ryby stają się odrętwiałe i skupiają się na dnie stawu gdy temperatura wody spada poniżej 10 °C. Wówczas przestajemy je karmić. Ryby należy przenieść do wanny (z zamontowaną pompką akwariową) stojącej w chłodnym pomieszczeniu (od 0°C do 8°C) tylko wtedy, gdy nasz zbiornik jest mały – ma do 1,2 m głębokości i do 3 m2 powierzchni. Jeśli warunki pozwalają nam na to, aby ryby zimowały w stawie, pamiętajmy, że woda nie może w nim całkowicie zamarznąć. Zastosowanie pływaka styropianowego, grzałki, czy wstawionej pionowo do wody wiązki trzciny pozwoli tego uniknąć. Gdy jednak woda zamarznie, nie trudźmy się wyrąbywaniem przerębli – wystarczy że postawimy na lodzie naczynie z gorącą wodą.

Zobacz także: Czysta woda w ogrodzie

Jakie ryby mogą żyć w stawie?
Jazie złote (orfy) – żyją stanie, z reguły pływają w pobliżu powierzchni
Karasie złociste (złote rybki) – żyją stadnie, są odporne na niedobór tlenu i najczęściej pływają przy dnie aby tam zjadać pokarm
Karpie japońskie (koi) – nadają się do dużych zbiorników z dobrze natlenioną wodą; te ryby mogą zimować w stawie jeśli zainstalujemy pompę napowietrzającą
Liny – chętnie pływają przy dnie

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ryby stają się odrętwiałe i skupiają się na dnie stawu gdy temperatura wody spada poniżej 10 °C.
Ryby stają się odrętwiałe i skupiają się na dnie stawu gdy temperatura wody spada poniżej 10 °C.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama