reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje ochronne > Jak kontrolować stężenie dwutlenku węgla w domu?

Jak kontrolować stężenie dwutlenku węgla w domu?

Jeżeli będąc w domu odczuwasz nudności, dopada Cię nadmierna potliwość, można przypuszczać, ze jest to wynik nadmiernej ilości stężenia dwutlenku węgla w twoim domu. Na rynku istnieje wiele urządzeń do pomiaru stężenia, coraz częściej wykorzystywanych w domach. Jak chronić się przed nadmiarem dwutlenku węgla (CO2).

Tlen jest niezbędny w życiu zwierząt i ludzi. Jednak ten życiodajny pierwiastek nie bierze się znikąd, powstaje właśnie z dwutlenku węgla. Rośliny wytwarzają go
w procesie fotosyntezy, z pomocą światła słonecznego. W obszarach miejskich, gdzie drzewa występują w małych ilościach, a samochody wydzielają ogromne ilości spalin, poziom tlenu może niebezpiecznie spadać, co wpływa również na nasze samopoczucie.

Kto jest najbardziej narażony na działanie dwutlenku węgla?

Najbardziej narażeni na działanie CO2 są pracownicy fabryk. W procesach technologicznych wydzielane są duże ilości tego związku chemicznego. Nie lepiej jest w kopalniach, gdzie np. w trakcie wybuchów następuje bardzo szybki wzrost poziomu CO2. Taki skok może być bardzo niebezpieczny dla pracujących w nich górników. Jednak nie tylko przemysł jest branżą szczególnie narażoną na działanie dwutlenku węgla. Szkoły, urzędy, instytucje rządowe, obiekty sportowe, a nawet biura to miejsca, w których może wystąpić podwyższony poziom stężenia dwutlenku węgla.

- Minimum określone przez normę amerykańską ASHARE oraz Światową Organizację Zdrowia wynosi 0,1%, czyli 1000 ppm. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (Dz. U. nr 79/1998) wprowadza i precyzuje dwa ważne dla pomiarów stężenia parametry. NDS, czyli Najwyższe Dopuszczalne Stężenie dwutlenku węgla, w Polsce wynosi ono 900 mg/m3 (5000 ppm). Nasze prawo wyróżnia jeszcze jeden ważny parametr – Najwyższej Dopuszczalne Stężenie Chwilowe, które nie powinno przekroczyć jednorazowo 27 000 mg/m3 (15 000 ppm) – mówi Maciej Leonhard z firmy Lars.

Dorosły człowiek w ciągu godziny wydycha od 19 do 24 litrów powietrza, czyli 200 ml na minutę. Jeśli w biurze o małej powierzchni przebywa kilka osób, to stężenie tego niebezpiecznego gazu może gwałtownie wzrosnąć.

Charakterystyczne objawy zatrucia tlenkiem węgla

Nawet lekki wzrost dwutlenku węgla może powodować bóle głowy, przekrwienie spojówek i nadmierną potliwość czy uczucie niepokoju. W skrajnych przypadkach może dojść do zaburzenia postrzegania, tachykardii i obrzęku mózgu. Dlatego przede wszystkim należy zadbać o skuteczną i wydajną wentylację.

Zobacz także: Jak podłączyć gaz w domu jednorodzinnym?

Jak chronić się przed dwutlenkiem węgla?

Częste wietrzenie pomieszczeń oraz wprowadzenie wymuszonego obiegu świeżego powietrza pozwala zredukować poziom dwutlenku węgla. Dla pełni bezpieczeństwa warto skorzystać również z nowoczesnej technologii. Specjalne monitory umożliwią nam stałe kontrolowanie stężenia CO2 w powietrzu. Na polskim rynku istnieje wiele urządzeń do pomiaru stężenia, które możemy wykorzystywać w domach. Takie urządzenia wykonują pomiary cały czas, a co pół godziny (48 razy na dobę) zapisują wyniki w tzw. logu, czyli dzienniku. Jeśli stężenie dwutlenku węgla osiągnie poziom krytyczny, zostanie wyzwolony alarm.

Zobacz także: Co wybrać: gaz płynny czy ziemny?

Źródło: materiały prasowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najbardziej narażeni na działanie CO2 są pracownicy fabryk. W procesach technologicznych wydzielane są duże ilości tego związku chemicznego.
Najbardziej narażeni na działanie CO2 są pracownicy fabryk. W procesach technologicznych wydzielane są duże ilości tego związku chemicznego.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama