| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Brązowienie igieł sosny w lecie

Brązowienie igieł sosny w lecie

Zjawisko brązowienia i opadania starszych igieł u sosen może mieć różne przyczyny. Wpływ na to mogą mieć warunki pogodowe, choroby grzybowe i naturalne procesy fizjologiczne. Jak przeciwdziałać lub interweniować brązowieniu igieł sosny?

Częstym zjawiskiem u sosen jest brązowienie starszych igieł w dolnej części korony. Dotyczy to zarówno gatunków i odmian o regularnym pokroju oraz wolno rosnących, karłowych. 

Naturalne zjawisko

Jeżeli igły wewnątrz korony lub w jej dolnej części brązowieją i opadają pod koniec lata w  bardzo krótkim czasie, to jest to zazwyczaj naturalny proces fizjologiczny, tzw. jesienne przebarwianie igieł. Szczególnie intensywnie igły mogą brązowieć i opadać po upalnych i suchych latach. Z reguły w kolejnych sezonach sosna wytwarza kolejne igły zapełniając nimi ogołocone pędy. Suche igły należy otrząsnąć z roślin i uprzątnąć aby nie rozwijały się na nich patogenny grzybowe. Warto też zapewniać roślinom optymalne nawadnianie i nawożenie.

Zobacz także: Iglaki o ozdobnych szyszkach

Choroby grzybowe

Brązowienie igieł może być także objawem wystąpienie chorób grzybowych na igłach sosen, z których najczęstszą jest osutka sosny. Duże ilości opadów i wysokie temperatury w lecie powodują nasilenie występowania objawów. W tym przypadku zamierać mogą igły w różnych częściach korony. Najpierw jednak (wiosną) pojawiają się na igłach poprzeczne, brązowe przebarwienia, po których igły mogą zamierać i opadać w trakcie sezonu. Zwalczanie osutki najlepiej rozpocząć już pod koniec lata w sezonie poprzednim. W tym celu  należy kilkakrotnie wykonać oprysk preparatami grzybobójczymi Antracol lub Dithane. Powodem brązowienia igieł mogą być też inne choroby grzybowe np. opadzina igieł i zamieranie pędów sosny.

Warto pamiętać, że w przypadku sosen zjawisko zrzucania igieł może nasilać się z wiekiem i jest to naturalny proces u tych drzew. Szczególnie dotyczy to sosen pospolitych, które z wiekiem ogołacają się od dołu zrzucając starsze igły co 2–3 sezony. Podobne zjawisko pod koniec lata można zaobserwować u żywotników (tui), które w ciągu kilku dni (najczęściej we wrześniu) pozbywają się znacznej ilości starszych łusek).

Zobacz także: Iglaki na balkon odporne na mróz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »