| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Iglaki > Nietypowe „tuje” i cyprysiki

Nietypowe „tuje” i cyprysiki

Wciąż najbardziej popularną rośliną na żywopłoty są żywotniki, czyli popularne tuje oraz cyprysiki. Oprócz typowych, żywopłotowych roślin o kolumnowym lub stożkowym pokroju istnieje także wiele ciekawych odmian o niespotykanym pokroju. Są nimi między innymi odmiany o nitkowatych pędach, które możemy posadzić w każdym ogrodzie lub w pojemnikach. Ich zawisające, cienkie pędy tworzą efektowną i ciekawą kompozycję. Możemy też śmiało komponować je z innymi iglakami lub krzewami liściastymi.

Odmiany żywotników i cyprysików o zwisających, nitkowatych pędach sprawdzą się świetnie w każdym ogrodzie. Niektóre nie osiągają dużych rozmiarów i nadają się do pojemników lub ogrodów skalnych. Inne, nieco wyższe mogą stanowić efektowny, pojedynczy akcent w ogrodzie. Z każdym rokiem powstają nowe odmiany roślin, które są coraz lepiej przystosowane do określonych funkcji. Odmiany o cienkich, sznurkowatych pędach są wytrzymałe na okresowe susze, dobrze czują się na słonecznych lub półcienistych stanowiskach i nie potrzebują wiele pielęgnacji.

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) `Filiformis` dorasta do wysokości około 1,5–2 m. Ma charakterystyczny, przewisający, płaczący pokrój i najlepiej wygląda posadzony jako pojedynczy akcent w ogrodzie. Nitkowate pędy są matowo zielone.

Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata)`Whipcord` osiąga mniejsze rozmiary niż `Filiformis`, ale ma bardzo efektowne, nitkowate, ciemnozielone, błyszczące pędy. Są one praktycznie pozbawione rozgałęzień bocznych, a na końcach lekko zgrubiałe, przez co mogą przypominać bicz.

Gałęzie przewieszają się łukowato i pozostają zielone przez cały rok – nawet zimą. `Whipcord` rośnie wolno i w wieku 10 lat osiąga około 80–100 cm wysokości. Swym pokrojem nie przypomina tui, jest odporny na mróz. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz bardzo dobrze znosi cięcie.

Zobacz także: Rododendrony i azalie do donic na balkon

Oprócz popularnych, kolumnowych i stożkowatych odmian cyprysików Lawsona o srebrzystych lub złocistych pędach możemy posadzić w ogrodach zupełnie inne cyprysiki.

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) `Filifera` to odmiana przybierająca kopiastą formę, o luźnej koronie. Rośnie dosyć wolno i osiąga (w wieku 10 lat) do 2,5 m wysokości. Pędy są cienkie, sznurowate, przewisające i zielone. Odmiana ta ma przeciętne wymagania glebowe i wilgotnościowe. Podobna jest odmiana `Filifera Nana`, ale osiąga znacznie mniejsze rozmiary.

Zobacz także: Niekłopotliwe i efektowne byliny do ogrodu

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' ma podobne, nitkowate pędy, ale ich barwa jest złocistożółta. Przybiera szerokostożkowy pokrój i osiąga po 10 latach około 1,5 m wysokości. Charakterystyczne są nietypowe, sznurkowate, przewisające gałęzie. Podobną, ale wolniej rosnącą odmianą jest ‘Filifera Aurea Nana’ oraz `Sungold` przybierająca barwę zielonożółtą. Odmiany te nadają się do uprawy w donicach i pojemnikach lub na ogrody skalne.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wciąż najbardziej popularną rośliną na żywopłoty są żywotniki, czyli popularne tuje oraz cyprysiki.
Wciąż najbardziej popularną rośliną na żywopłoty są żywotniki, czyli popularne tuje oraz cyprysiki.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »