reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Czy wiesz jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne z roślinami i fauną będzie uroczą ozdobą ogrodu na lato. Możecie je z łatwością zrobić samemu. Poniżej pokażę wam jak zbudować prostą sadzawkę ogrodową z kaskadowym dnem.

Najpierw sprawdź za pomocą długiej łaty i poziomnicy czy teren, na którym chcesz zbudować sadzawkę, jest poziomy. Linia brzegu powinna być równoległa do tafli wody, w przeciwnym razie oczko nie będzie ładnie wyglądało. Wybierz miejsce nasłonecznione, z dala od drzew.

Zanim zdecydujesz się na konkretny kształt i rozmiary sadzawki, wybierz materiał, którym wyłożysz jej brzegi. Może to być elastyczna folia ogrodnicza lub sztywna łupina z plastiku, bądź żywicy epoksydowej zbrojonej włóknem szklanym. Folia powinna mieć co najmniej 15 lat gwarancji, być odporna na promienie UV, mróz i procesy gnilne oraz być ekologiczna. Wybierz taką, która ma certyfikat TUV albo inny podobny.

Jeżeli chcesz zbudować prostą sadzawkę, bez  rozbudowanego dna: wykop z ziemi zagłębienie o ścianach odchylających się ku górze. Zmniejszy to ryzyko zapadnięcia się brzegów sadzawki i jej zniszczenia przez lód podczas mrozów. Usuń wszystkie ostre kamienie, korzenie i inne elementy, które mogłyby uszkodzić folię.

Obłóż ściany i dno zagłębienia warstwą mokrego piasku o grubości co najmniej 3 cm. Mokry piasek stworzy odpowiednio miękkie podłoże dla folii i będzie lepiej przylegał do brzegów zbiornika.

Rozciągnij folię nad zagłębieniem, przytrzymując jej brzegi cegłami lub gładkimi kamieniami. Używając ogrodowego węża nalej do sadzawki wody, a wtedy folia dotknie ścian i dno zagłębienia.

Po wypełnieniu sadzawki odetnij nadmiar folii, pozostawiając na brzegach zakład o szerokości ok. 150 mm. Przykryj zakład betonowymi płytkami lub płaskimi kamieniami, wysuwając je ok. 3 cm nad wodę i łącząc zaprawą.

Sztywna łupina - sztywne łupiny produkowane są przeważnie z formowanego próżniowo plastiku oraz z laminatu, czyli żywicy epoksydowej zbrojonej włóknem szklanym (są one trwalsze ale i droższe). Jedne i drugie montuje się w ten sam sposób.

Wykop zagłębienie w ziemi, w miarę możliwości jak najbardziej zbliżone kształtem do łupiny, lecz nieco większe, aby po włożeniu jej do środka powstała wyraźna szczelina. Następnie wysyp dno i dolną część ściany wykopu kilkumetrową warstwą piasku. Wstaw łupinę i podsyp ją przesianą ziemią do poziomu jej półek.

Sprawdź poziomnicą czy brzegi łupiny są poziome. Następnie wypełnił łupinę wodą do poziomu półek i kontynuując nalewanie wody wypełniaj szczelinę wilgotnym piaskiem lub przesianą ziemią. Zapewni to półkom właściwe podparcie. Wykonaj obrzeże z betonowych płytek łączonych zaprawą i wysuniętych kilka centymetrów nad wodę.

Jeżeli zależy ci na trwałej konstrukcji najlepiej użyć żelbetu lub obmurowanej blachy

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama