| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Czy wiesz jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne z roślinami i fauną będzie uroczą ozdobą ogrodu na lato. Możecie je z łatwością zrobić samemu. Poniżej pokażę wam jak zbudować prostą sadzawkę ogrodową z kaskadowym dnem.

Najpierw sprawdź za pomocą długiej łaty i poziomnicy czy teren, na którym chcesz zbudować sadzawkę, jest poziomy. Linia brzegu powinna być równoległa do tafli wody, w przeciwnym razie oczko nie będzie ładnie wyglądało. Wybierz miejsce nasłonecznione, z dala od drzew.

Zanim zdecydujesz się na konkretny kształt i rozmiary sadzawki, wybierz materiał, którym wyłożysz jej brzegi. Może to być elastyczna folia ogrodnicza lub sztywna łupina z plastiku, bądź żywicy epoksydowej zbrojonej włóknem szklanym. Folia powinna mieć co najmniej 15 lat gwarancji, być odporna na promienie UV, mróz i procesy gnilne oraz być ekologiczna. Wybierz taką, która ma certyfikat TUV albo inny podobny.

Jeżeli chcesz zbudować prostą sadzawkę, bez  rozbudowanego dna: wykop z ziemi zagłębienie o ścianach odchylających się ku górze. Zmniejszy to ryzyko zapadnięcia się brzegów sadzawki i jej zniszczenia przez lód podczas mrozów. Usuń wszystkie ostre kamienie, korzenie i inne elementy, które mogłyby uszkodzić folię.

Obłóż ściany i dno zagłębienia warstwą mokrego piasku o grubości co najmniej 3 cm. Mokry piasek stworzy odpowiednio miękkie podłoże dla folii i będzie lepiej przylegał do brzegów zbiornika.

Rozciągnij folię nad zagłębieniem, przytrzymując jej brzegi cegłami lub gładkimi kamieniami. Używając ogrodowego węża nalej do sadzawki wody, a wtedy folia dotknie ścian i dno zagłębienia.

Po wypełnieniu sadzawki odetnij nadmiar folii, pozostawiając na brzegach zakład o szerokości ok. 150 mm. Przykryj zakład betonowymi płytkami lub płaskimi kamieniami, wysuwając je ok. 3 cm nad wodę i łącząc zaprawą.

Sztywna łupina - sztywne łupiny produkowane są przeważnie z formowanego próżniowo plastiku oraz z laminatu, czyli żywicy epoksydowej zbrojonej włóknem szklanym (są one trwalsze ale i droższe). Jedne i drugie montuje się w ten sam sposób.

Wykop zagłębienie w ziemi, w miarę możliwości jak najbardziej zbliżone kształtem do łupiny, lecz nieco większe, aby po włożeniu jej do środka powstała wyraźna szczelina. Następnie wysyp dno i dolną część ściany wykopu kilkumetrową warstwą piasku. Wstaw łupinę i podsyp ją przesianą ziemią do poziomu jej półek.

Sprawdź poziomnicą czy brzegi łupiny są poziome. Następnie wypełnił łupinę wodą do poziomu półek i kontynuując nalewanie wody wypełniaj szczelinę wilgotnym piaskiem lub przesianą ziemią. Zapewni to półkom właściwe podparcie. Wykonaj obrzeże z betonowych płytek łączonych zaprawą i wysuniętych kilka centymetrów nad wodę.

Jeżeli zależy ci na trwałej konstrukcji najlepiej użyć żelbetu lub obmurowanej blachy

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »