REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

REKLAMA

REKLAMA

Oczko wodne z roślinami i fauną będzie uroczą ozdobą ogrodu na lato. Możecie je z łatwością zrobić samemu. Poniżej pokażę wam jak zbudować prostą sadzawkę ogrodową z kaskadowym dnem.

Najpierw sprawdź za pomocą długiej łaty i poziomnicy czy teren, na którym chcesz zbudować sadzawkę, jest poziomy. Linia brzegu powinna być równoległa do tafli wody, w przeciwnym razie oczko nie będzie ładnie wyglądało. Wybierz miejsce nasłonecznione, z dala od drzew.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zdecydujesz się na konkretny kształt i rozmiary sadzawki, wybierz materiał, którym wyłożysz jej brzegi. Może to być elastyczna folia ogrodnicza lub sztywna łupina z plastiku, bądź żywicy epoksydowej zbrojonej włóknem szklanym. Folia powinna mieć co najmniej 15 lat gwarancji, być odporna na promienie UV, mróz i procesy gnilne oraz być ekologiczna. Wybierz taką, która ma certyfikat TUV albo inny podobny.

Jeżeli chcesz zbudować prostą sadzawkę, bez  rozbudowanego dna: wykop z ziemi zagłębienie o ścianach odchylających się ku górze. Zmniejszy to ryzyko zapadnięcia się brzegów sadzawki i jej zniszczenia przez lód podczas mrozów. Usuń wszystkie ostre kamienie, korzenie i inne elementy, które mogłyby uszkodzić folię.

Obłóż ściany i dno zagłębienia warstwą mokrego piasku o grubości co najmniej 3 cm. Mokry piasek stworzy odpowiednio miękkie podłoże dla folii i będzie lepiej przylegał do brzegów zbiornika.

Rozciągnij folię nad zagłębieniem, przytrzymując jej brzegi cegłami lub gładkimi kamieniami. Używając ogrodowego węża nalej do sadzawki wody, a wtedy folia dotknie ścian i dno zagłębienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wypełnieniu sadzawki odetnij nadmiar folii, pozostawiając na brzegach zakład o szerokości ok. 150 mm. Przykryj zakład betonowymi płytkami lub płaskimi kamieniami, wysuwając je ok. 3 cm nad wodę i łącząc zaprawą.

REKLAMA

Sztywna łupina - sztywne łupiny produkowane są przeważnie z formowanego próżniowo plastiku oraz z laminatu, czyli żywicy epoksydowej zbrojonej włóknem szklanym (są one trwalsze ale i droższe). Jedne i drugie montuje się w ten sam sposób.

Wykop zagłębienie w ziemi, w miarę możliwości jak najbardziej zbliżone kształtem do łupiny, lecz nieco większe, aby po włożeniu jej do środka powstała wyraźna szczelina. Następnie wysyp dno i dolną część ściany wykopu kilkumetrową warstwą piasku. Wstaw łupinę i podsyp ją przesianą ziemią do poziomu jej półek.

Sprawdź poziomnicą czy brzegi łupiny są poziome. Następnie wypełnił łupinę wodą do poziomu półek i kontynuując nalewanie wody wypełniaj szczelinę wilgotnym piaskiem lub przesianą ziemią. Zapewni to półkom właściwe podparcie. Wykonaj obrzeże z betonowych płytek łączonych zaprawą i wysuniętych kilka centymetrów nad wodę.

Jeżeli zależy ci na trwałej konstrukcji najlepiej użyć żelbetu lub obmurowanej blachy

Na dno wysyp jasny żwirek o średniej grubości ziaren. Możesz użyć dwóch różnych odcieni, co da wrażenie głębi. Posadź rośliny przeznaczone do oczek wodnych, duże kamienie i głazy. Rybki lub inne żywe stworzenia wprowadź dopiero po dłuższym odstaniu wody i wytworzeniu się mikroklimatu w sadzawce (co najmniej po miesiącu).

Jeżeli chcesz zrobić dno kaskadowe: głębokość poszczególnych pieter powinna składać się z 3 warstw. I warstwa: 5 cm piasku i mata ochronna pod folią, II warstwa: 10-15 cm substratu na folii lub wysokość przewidywanych pojemników z roślinami, III warstwa: poziom wody w danej strefie.

Jak wymierzyć folię? Żeby zmierzyć długość i szerokość folii oraz maty ochronnej, zmierz najpierw maksymalną długość i szerokość wykopanej niecki w taki sposób, żeby taśma miernicza miała cały czas styczność z dnem. Do wyniku pomiaru dodaj ok. 100 cm na potrzeby kształtowania brzegów.

Uprzątnij dno z kamieni i korzeni.

Wysyp dno warstwa piasku o grubości ok. 5 cm, a następnie wyłóż matą ochronną.

Warstwę pisaku przykryj folią gładką strona do dołu. Wyrównaj wszystkie nierówności pod spodem.

Folia powinna wystawać z każdej strony przynajmniej 40 cm poza krawędź oczka.

Wsyp poszczególne strefy substratem i żwirem, a następnie wypełnij wodą, by folia ściśle przylegała do brzegu.

 Przy wykładaniu substratem strefy brzegowej utnij krótko włókninę tak, by folia wystawała poza nią ok. 30 cm.

 Zawiń teraz folię do środka i przyciśnij warstwą substratu.

Ważne jest, by folia wystawał poza brzegi. Tylko w ten sposób unikniesz przesiąkania wody z oczka do otaczającej go ziemi. Przykryj wystającą folię kamieniami, płytami otaczającymi staw lub bujną roślinnością. Na koniec możesz wpuścić do oczka odpowiednie gatunki ryb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA