reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak uchronić trawnik przed chwastami?

Jak uchronić trawnik przed chwastami?


Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji często sprawia problemy. Jeszcze trudniejszym zadaniem staje się walka z uciążliwymi chwastami i mchem na trawniku. Bezpiecznym i zdrowym rozwiązaniem jest profilaktyczne usuwanie chwastów ręcznie. Gdy to nie pomaga, w ostateczności trzeba sięgnąć po środki chemiczne.

Gdy chwasty, czyli dziko rosnące rośliny, trafią na źle pielęgnowany i słabo odżywiony trawnik mogą stać się sporym problemem. Ekspansywne chwasty mogą w szybkim czasie zarosnąć niemal całą powierzchnię trawnika. W walce z chwastami najważniejsza jest profilaktyka. Oznacza to, że trzeba stale dbać o dobrą kondycję trawy – pamiętać o terminach nawożenia, koszenia, a pojawiające się pojedyncze chwasty usuwać ręcznie. Gdy jednak chwastów jest tak wiele, ze ręczne usuwanie nie pomoże trzeba sięgnąć po środki chemiczne, które je zwalczą. Należy jednak pamiętać, że środki chemiczne są zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska. Stosujmy je ostrożnie i tylko wtedy, gdy nie ma już innej rady.

Z botanicznego punktu widzenia gatunki traw używane na trawniki są roślinami należącymi do gromady jednoliściennych. Dlatego do zwalczania chwastów musimy używać jedynie środków selektywnych – zwalczających rośliny dwuliścienne. Takimi środkami, dostępnymi w sprzedaży, są np. Mniszek i Starane. Warto zawsze dokładnie przeczytać etykietę na opakowaniu herbicydu i zapoznać się z jego przeznaczeniem. Pozwoli to lepiej dobrać środek do występujących na naszym trawniku chwastów. Nawet dobrze dobrane środki, które są zastosowane w nadmiarze mogą uszkodzić trawnik, dlatego należy stosować zalecane dawki odpowiednich środków.

Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny cebulowe wiosną?


Jest często pojawiającym się i niechcianym „dodatkiem” do trawnika. Mchy rozwijają się najczęściej w półcieniu i cieniu, na zbitym i nieprzepuszczalnym podłożu, o kwaśnym odczynie. Najprostszym zabiegiem, który ogranicza rozwój mchu, jest wapnowanie. Pomocne może być też częste napowietrzanie (aeracja i wertykulacja) i piaskowanie trawnika.

Zobacz także: Jak przycinać tamaryszki?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Gdy chwasty, czyli dziko rosnące rośliny, trafią na źle pielęgnowany i słabo odżywiony trawnik mogą stać się sporym problemem.
Gdy chwasty, czyli dziko rosnące rośliny, trafią na źle pielęgnowany i słabo odżywiony trawnik mogą stać się sporym problemem.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama