reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak przygotować kwiaty do wiosny?

Czy wiesz jak przygotować kwiaty do wiosny?

Marzec to najlepszy miesiąc, by przygotować byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie do wiosny. Oto lista prac jakie trzeba wykonać w marcu w ogrodzie.

Zacznij od zdjęcia z roślin zimowych osłonek - słomy, agrowłókniny, liści i gałęzi drzew iglastych. Zrobić to stopniowo, aby rośliny nie dostały „szoku termicznego”. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, by słońce nie przypaliło wyrastających pod okryciem delikatnych liści. Torf i korę możemy po rozgarnięciu pozostawić na rabatach jako ściółkę. Jeśli temperatura nadal utrzymuje się poniżej 0°C, pozostaw osłony jeszcze jakiś czas na roślinach.

Usuń uschnięte kępy bylin, a także obumarłe, chore, uszkodzone lub zaatakowane przez pasożyty części kęp żywych.

Wzrusz ziemię na rabatach bylinowych i zasil płynnym nawozem wieloskładnikowym.

Usuń chwasty, rozsyp nawóz mineralny bądź kompost i przekop, a następnie wyrównaj podłoże. Poczekaj tydzień aż gleba osiądzie i za kilka dni – przy ładnej – pogodzie może przystąpić do zasiewu.

Rośliny przechowywane zimą w chłodnych pomieszczeniach przenieś do ciepłego miejsca (temperatura około 15°C) i częściej podlewamy. Po 4–6 tygodniach powinny wypuścić nowe pędy – wtedy można przygotować sadzonki.

Rośliny o długim okresie wegetacji takie jak begonia bulwiasta, kroksomia, paciorecznik czy tygrysówka, można przesadzić do pojemników i umieścić w pomieszczeniu o temperaturze ok. 10 st. C. Kiedy skończy się czas przymrozków, podrośnięte rośliny będzie można już przesadzić do gruntu.

Przygotuj skrzynki i doniczki celulozowe do wysiania roślin jednorocznych. Po wysianiu np. szarłatu, portulaki, floksów, astra chińskiego, aksamitek, cynii, niecierpka Waleriana czy goździka Chabaudustawa ustaw pojemniki w temperaturze 15 st. C. W temperaturze 20 st. C ustaw pojemniki z celozją, szałwią , werbeną i lwimi paszczami. Kiedy rośliny podrosną, trzeba będzie je przepikować, a potem wysadzić rozsadę na miejsce stałe.

Z zimozielonych krzewinek nacinamy szczepki do ukorzenienia.

Kiedy ziemia całkowicie odmarznie ziemia, można wysiać do gruntu smagliczkę, czarnuszki, eszolcje (maczki kalifornijskie), miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę damasceńską, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią, nagietki.

Przed posadzeniem rozsada musi być odpowiednio zahartowana. W tym celu wystawiaj codziennie sadzonki na kilka godzin na dwór lub otwieraj okno, aby rośliny powoli przyzwyczaiły się do warunków na zewnątrz.

Na przełomie marca i kwietnia możesz zabrać się za rozmnażanie przez podział byliny kwitnące latem i jesienią jak floksy, lawendę, ostróżki, kuklik, liliowce, gęsiówka, żagwin, marcinki, rudbekie, rozchodnik.

Od końca marca do połowy maja rozmnaża się przez podział: astry jesienne (marcinki), bergenie, dzielżany, dzwonki, firletki, floksy, gęsiówki, hosty, krwawniki, kukliki, liliowce, macierzanki, nawłocie, ostróżki, paprocie, przetaczniki, rojniki, rozchodniki, rudbekie, zawciągi, żagwiny (aubriety).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama