REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co trzeba wiedzieć o ogrodzie zimowym?

Pracownia Sztuki Ogrodowej, www.sztuka-ogrodowa.pl Aleksandra Bugno
Projektując przyszły ogród zimowy, należy pamiętać, że celem jest stworzenie harmonijnego połączenia architektury, człowieka i zieleni.
Projektując przyszły ogród zimowy, należy pamiętać, że celem jest stworzenie harmonijnego połączenia architektury, człowieka i zieleni.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ogród zimowy to architektoniczna forma, gdzie spotykają się ludzie jako użytkownicy, rośliny jako materiał ożywiony i światło słoneczne. Ogród zimowy staje się miniaturowym środowiskiem życia, dzięki któremu możemy się cieszyć widokiem wschodzącego słońca, w jasnym, pełnym światła miejscu łączącym ogród i dom.

Również w zimnych porach roku jest on pokojem, oazą zieleni i centrum spotkań dla całej rodziny. Prawidłowo zaplanowany, wybudowany przy użyciu nowoczesnych materiałów, ogród zimowy pełni rolę pomieszczenia gromadzącego ciepło dla całego domu i może także znacznie obniżyć zużycie energii

REKLAMA

Zobacz także: Projekt ogrodu

Zalety ogrodu zimowego

Głównymi zaletami ogrodów zimowych jest: zwiększenie atrakcyjności architektury budynku, poprawa i komfort mieszkania, wypoczynek i relaks wśród roślin i kwiatów przez cały rok, powiększenie powierzchni mieszkalnej, poprawa bilansu cieplnego budynku, stabilizacja wilgotności powietrza w pomieszczeniach, bezpieczna możliwość korzystania z promieni słonecznych, nie wystawiając się na działanie wiatru i zimna przez cały rok, specyficzny mikroklimat, duże natlenienie pomieszczenia, możliwość hodowli egzotycznych roślin.

Zobacz także: Ogród angielski

Dobór roślin i wyposażenia do ogrodu zimowego

Projektując przyszły ogród, należy pamiętać, że celem jest stworzenie harmonijnego połączenia architektury, człowieka i zieleni. Miejsce ustawienia roślin, naczynia dla nich, struktura podłoża oraz oddziaływanie poszczególnych okazów, a także wyposażenie wnętrza, zależnie od jego przeznaczenia - to podstawowe założenia kształtowania ogrodu. Wielu posiadaczy ogrodów zimowych marzy o tym, by przez cały rok przebywać w zielonym raju z mnóstwem kwiatów. Aby to marzenie mogło się spełnić, należy dokonać właściwego wyboru roślin, kierując się przede wszystkim istniejącymi warunkami, czyli temperaturą, oświetleniem i wielkością pomieszczenia. Należy dobrać odpowiednie meble, a nie wszystkie nadają się do ogrodu zimowego, w którym występują bardzo znaczne wahania wilgotności powietrza, a także bardzo intensywne nasłonecznienie. Odpowiednie są dla niego wszelkie meble ogrodowe, przeznaczone do użytku w podobnych warunkach klimatycznych. Piękne i wytrzymałe są meble z wikliny. Możliwe jest także stosowanie drewna, stali, innych metali, marmuru lub szkła. Natomiast krzesła i fotele z tekstylnymi obiciami nadają się tu do użytku tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ obicia płowieją i "kruszeją". Meble rattanowe, idealnie komponują się z konstrukcją ogrodu zimowego i dają wyjątkowy klimat każdemu wnętrzu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowe rośliny stosowane w ogrodach zimowych:

– pnącza i rośliny o zwieszających się pędach (bluszcze, cisus australijski, jaśmin lekarski, tunbergia, winnik zmienny);

– rośliny, które lubią chłód (temperatura zimą 10°C): gatunki wysokie: araukaria chilijska, chamaerops niski (karłatka), cytrusy, dracena obrzeżona, fatsja japońska, granatowiec właściwy, kamelia japońska, kordylina australijska, oleander pospolity, wawrzyn (laur) szlachetny, zaślaz mieszańcowy; gatunki średniowysokie: asparagusy (szparagi), aspidistra wyniosła, ardizja, azalia indyjska, cymbidium, fatsjobluszcz lizjański, kliwia pomarańczowa, pierwiosnek kubkowaty; gatunki niskie: orliczka, paprotnik sierpowaty, soleirolia, trzykrotki, zielistki.

Zobacz także: Piękny ogród zimą

– rośliny, które wolą ciepło (temperatura zimą 20°C): gatunki wysokie: chamedora, figowiec (fikus) benjamina, gardenia, kordylina krzewiasta, róża chińska, szeflery; gatunki średniowysokie: afelandra czworokątna, aglaonemy, ananas właściwy (jadalny), anturium, begonia królewska, difenbachie, echmea wstęgowata, friezea lśniąca, guzmania, nefrolepisy, niedośpian ognisty (hypoestes), pokrzywiec szorstkowłosy, sansewieria gwinejska, skrzydłokwiat; gatunki niskie: adiantum, begonia Bowera, begonia zimowa, figowiec (fikus) pnący, fitonie, kaladium, kalatea, maranta białounerwiona, namatantus, peperomia kędzierzawa, pilee, sępolia fiołkowa (fiołek afrykański), skrętniki, skrytokwiaty, widliczki; pnącza i rośliny o zwieszających się pędach: alamanda pnąca, bluszcz kanaryjski, bugenwilla gładka, cisus rombolistny, dawalia, displadenia, epipremnum złociste, filodendrony, hoja różowa, kledodendrum Thomsona, kolumnea, męczennice, mikania potrójna, monstery, plektrantus południowy, scindapsus złoty, syngonium; rośliny wodne i błotne: hiacynt wodny, cibory (papirusy), grzybienie i rośliny akwariowe.

Pielęgnacja

Opieka nad roślinami w szklarni wymaga oczywiście nieco więcej wysiłku niż w zwykłym ogrodzie, rośliny za szkłem są w znacznej mierze osłonięte przed zmienną pogodą, są jednak całkowicie zdane na naszą pomoc pod innymi względami. Oznacza to, że trzeba im zapewnić wodę, nawozy, a okresowo ogrzewanie, światło, powietrze, podpórki – i to nie w dowolnym czasie i dowolnym zakresie, ale odpowiednio do konkretnych potrzeb roślin. Musimy znać te potrzeby, a więc mieć pewne doświadczenie. Brzmi to groźnie dla nowicjuszy, ale jest tak tylko na pozór. Prace można sobie znacznie ułatwić albo nawet zautomatyzować niektóre zabiegi pielęgnacyjne za pomocą mało skomplikowanych środków technicznych i urządzeń.

Zobacz także:  Byliny jesienią i zimą – pielęgnacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA