| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Krzewy najwcześniej kwitnące wiosną

Krzewy najwcześniej kwitnące wiosną

Krzewy najwcześniej kwitnące wiosną – derenie, forsycje, jaśminy, magnolie, wierzby – sprawią, że nasz ogród będzie mienił się kolorami zanim stopnieją ostatnie śniegi. Jeśli marzymy o kwitnących już w lutym krzewach, wybierzmy te, które zakwitną najwcześniej.

Jakich krzewów warto poszukać?

Derenie

Dekoracyjne, drobne, żółte kwiaty ma dereń jadalny (Cornus mas), który dorasta nawet 6 m wysokości. Kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany kwitną długo przed rozwojem liści. Pojawiają się już na początku marca. Czerwone owoce nadają się na dżemy, soki i nalewki. Jest to krzew, który nadaje się do większych ogrodów i zniesie wszystkie rodzaje gleb.

Zobacz także: Ketmia syryjska – efektowny krzew na koniec lata

Forsycje

Również przed rozwojem liści kwitnie forsycja pośrednia (Forsythia intermedia) i jej odmiany. W zależności od odmiany może dorastać do wysokości od 1 m (Maluch) do 3 m. Jej liczne, żółte kwiaty, rozmieszczone wzdłuż gałęzi kwitną w kwietniu. Ciekawe odmiany to `Lynwood` i `Goldzauber` wytwarzające większe, efektowne kwiaty.

Jaśminy

W cieplejszych rejonach Polski posadzić możemy też jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum). Jest to krzew o rozkładających się na boki pędach. Kwitnie przed rozwojem liści na żółto. Niewielkie kwiaty z szeroko rozpostartymi płatkami kwitną od lutego do kwietnia. Jest to krzew wrażliwy na mrozy i wymaga okrywania na zimę.

Zobacz także: Jaśmin czy jaśminowiec?

Magnolie

Najbardziej okazałe kwiaty na wiosnę mają magnolie. Jedna z najwcześniej kwitnących jest magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata). Jest to wolnorosnący krzew, dorastający do 2–3 m wysokości. Czysto białe kwiaty z szeroko otwartymi, bardzo licznymi i wąskimi płatkami zakwitają w połowie kwietnia. Dodatkowym walorem kwiatów jest ich przyjemny zapach. Jest to jedna z bardziej odpornych magnolii.

Wierzby

Niewymagającym krzewem jest zakwitająca przed rozwojem liści wierzba iwa (Salix caprea) i jej ciekawe odmiany. Kwitnie początkowo srebrzystymi, potem złocistymi „baziami” na przełomie marca i kwietnia. Odmiana `Kilmarnock` jest szczepionym na niskim pniu drzewkiem o płaczącym, parasolowatym pokroju.

Kaliny

Mało znanym, wcześnie kwitnącym krzewem jest kalina bodnantska (Viburnum x bodnantense) `Dawn`. Jest to krzew z łukowato wygiętymi gałęziami, dorastajacy do 2,5 m wysokości i szerokości. Kwitnie od marca do kwietnia. Kwiaty są w pąku ciemnoróżowe, później białoróżowe, pachnące. Jest to kalina odporna na zanieczyszczenie środowiska.

Zobacz także: Kalina koralowa (Viburnum opulus L.)

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Krzewy najwcześniej kwitnące wiosną sprawią, że nasz ogród będzie mienił się kolorami zanim stopnieją ostatnie śniegi.
Krzewy najwcześniej kwitnące wiosną sprawią, że nasz ogród będzie mienił się kolorami zanim stopnieją ostatnie śniegi.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »