REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompostowanie i kompostowniki

HORTLAND www.hortland.com.pl
Adam Lisiecki

REKLAMA

REKLAMA

Kompostowanie jest podstawowym elementem ogrodnictwa ekologicznego. Jest to rozłożenie szczątków organicznych w celu odzyskania z nich substancji odżywczych i utylizacji zbędnej biomasy.

Mimo iż jest to proces naturalny, musi odbyć się w odpowiednich warunkach. Od tych warunków zależy jak długo rozkładać się będzie biomasa i jaki będzie zakres niepożądanych procesów gnilnych. Trzy główne czynniki to:

REKLAMA

  • Powietrze - tlen jest niezbędny, aby zapewnić warunki życia organizmom rozkładającym wrzucone do kompostownika resztki. Bakterie i grzyby powodują proces butwienia, ten sam który przekształca ściółkę leśną w glebę. Brak dostatecznej ilości powietrza, występujące przy zbitym kompoście lub słabym przewietrzaniu, powoduje gnicie resztek. Gnicie jest procesem beztlenowego rozkładu, w którym powstają szkodliwe substancje takie jak siarkowodór i amoniak. Użycie zgniłych resztek w ogrodzie może zagrozić zdrowiu roślin.

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

  • Wilgotność - dla prawidłowego kompostowania należy utrzymać równowagę wilgotności. Woda, podobnie jak tlen, jest niezbędna do życia organizmów rozkładających resztki. Pryzma nie może się wysuszyć, ale także nie może być zbyt mokra, gdyż sprzyja to gniciu.
  • Temperatura - zapewnienie odpowiedniej temperatury w pryzmie przyśpieszy proces kompostowania. Pryzma rozgrzewa się w sposób naturalny w fazie rozkładania szczątków do 50-80 ºC. Po zapadnięciu się się pryzmy temperatura spada do 40 ºC. Kontrola temperatury umożliwia określenie momentu przerzucenia kompostu.

W procesie rozkładu biomasy szczególna rolę pełnią mikroorganizmy. W kompostowniku flora bakteryjna pojawi się automatycznie z biegiem czasu, choć możemy zwiększyć jej możliwości i szybkość działania dodając do kompostownika specjalny starter biologiczny. Szczególną rolę w rozwoju technik kompostowania pełnią dżdżownice kompostowe. W bardzo szybkim tempie mineralizują resztki, przyspieszając cały proces, jednocześnie zwiększając swoją liczebność. Do kompostu używa się specjalnych gatunków dżdżownic, których naturalnym środowiskiem życia jest ściółka leśna.

Zobacz także: Zasady ekoogrodnictwa

Jakość kompostu i szybkość jego produkcji zależy w dużej mierze od składu biomasy w kompostowniku. Ważna jest odpowiednia proporcja azotu do węgla. Przyjmuje się, że optymalny stosunek C:N to 30:1. Przy czym kluczowa jest tu ilość azotu niezbędnego do budowy komórek. Należy więc odpowiednio dobierać proporcje resztek podlegających kompostowaniu. Najwięcej azotu w przypadku materiału roślinnego znajduje się w świeżych resztkach jak skoszona trawa. Jeżeli jednak posiadamy duże ilości niskoazotowego materiału, jak siano czy słoma, warto dodać do kompostu azot pochodzenia zwierzęcego: mączka kostna, mączka krwi, odchody zwierząt roślinożernych. Do kompostu nie dodajemy natomiast resztek pochodzenia zwierzęcego, jak mięso, wnętrzności i tłuszcz, ponieważ zwabiają one szczury i inne przenoszące choroby szkodniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zbudować kompostownik ogrodowy?

Jak wykonać kompost

REKLAMA

Kompost wykonuje się w formie ciepłej lub zimnej pryzmy. Ciepła pryzma to specjalnie ułożony kompost podzielony na warstwy zapewniające dopływ powietrza, warstwy bogate w azot i zawierające florę bakteryjną. Jednorazowo ułożona pryzma rozgrzewa się dzięki pracy mikrobów i szybko zapada. W wysokiej temperaturze ginie wiele patogenów i nasion chwastów. Zaletą tej metody jest szybkość kompostowania, po kilku miesiącach mamy gotowy nawóz. Niestety ułożenie warstw jest czasochłonne i wykonuje się je jednorazowo, a wiec materiał na kompost trzeba zgromadzić w jednym czasie.

Druga metoda to kompostowanie w pryzmie zimnej. Ten sposób kompostowania polega na luźnym układaniu szczątków organicznych i systematycznym przerzucaniu pryzmy w celu jej dotlenienia. Taki sposób prowadzenia kompostownika uniemożliwia wytworzenie dużej temperatury w jego wnętrzu, co znacznie spowalnia procesy rozkładu. Jednakże pryzma zimna może być stale uzupełniana, co ważne jest np. przy stałym wyrzucaniu organicznych śmieci produkowanych w kuchni.

Jaki kompostownik wybrać

Wielkość i rodzaj kompostownika zależy od tego jak często i w jakich ilościach produkujemy biomasę, oraz gdzie ją chcemy kompostować. Największa forma kompostowników są luźne pryzmy kompostowe, najczęściej przykrywane warstwą ziemi lub włóknina. Stosuje się je przy dużej uprawie lub w celach komercyjnych. W średnich i małych ogrodach ta metoda jest mało przydatna.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

REKLAMA

Najczęściej spotykaną w ogrodach formą kompostowników są kompostowniki otwarte. Konstrukcja wykonana jest najczęściej z drewna lub tworzywa sztucznego. Tworzy ona zamkniętą, nie osłonięta z góry przestrzeń w której ściany przytrzymują i kształtują brzegi pryzmy. Ażurowa konstrukcja ułatwia stałe wietrzenie kompostu. Ten typ kompostownika sprawdza się w dużych i średnich ogrodach.

W średnich i małych ogrodoch doskonale sprawdzić się może kompostownik zamknięty - termiczny. Jest to kompostownik wykonany z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Konstrukcja tego kompostownika łączy zalety pryzmy chłodnej i ciepłej. Biomasa dorzucana jest w razie potrzeby, a izolujące ściany zatrzymują wysoką temperaturę i przyspieszają proces rozkładu.

Ciekawym sposobem kompostowania jest użycie w kompostowniku dżdżownic Niezwykła efektywność kompostowania przy pomocy dżdżownic umożliwia zbudowanie niewielkiego, zamkniętego kompostownika. Jego forma umożliwia kompostowanie w budynku, opierając produkcje wyłącznie odpadach kuchennych. Konstrukcja opiera się na warstwach, w których robaki przemieszczają się w poszukiwaniu pokarmu. Dolne warstwy zawierają przetworzony już kompost, a także płynny nawóz organiczny.

Kompostownik. fot. EKOBAT
Kompostownik. fot. EKOBAT
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA