reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Dobre przezimowanie rośliny zależy w dużej mierze od nas samych. To my decydujemy o sposobie jej podlewania, o temperaturze otoczenia oraz nawożeniu. Sprawdź, jak zadbać o swoje kwiaty zimą, aby na wiosnę były jeszcze piękniejsze!

Nadejście zimy ogranicza jeden z podstawowych czynników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania rośliny – światło. My powinniśmy ograniczyć więc pozostałe trzy ważne czynniki – podlewanie, temperaturę oraz dostęp rośliny do soli mineralnych (zaprzestać nawożenia do drugiej połowy lutego). Dzięki takiemu postępowaniu zapewnimy roślinie harmonię w doborze składników.

Zobacz także: Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Nadejście zimy, a wraz z nią rozpoczęcie sezonu ogrzewania mieszkań, wpływa na zmianę wilgotności powietrza, a tym samym na wygląd naszych roślin. Często zdarza się żółknięcie liści, nawet ich wypadanie. Jak temu zaradzić? Najlepiej byłoby na czas zimy przenieść kwiaty w najchłodniejsze i najjaśniejsze miejsce w mieszkaniu – idealny byłby dla naszych ulubieńców nieogrzewany pokój. Oczywiście nie każdy z nas dysponuje takimi warunkami – wtedy należy odsunąć rośliny jak najdalej od kaloryferów oraz doświetlać je po zapadnięciu zmroku. Można także próbować zwiększyć wilgotność powietrza przez wietrzenie mieszkań oraz rozwieszanie na grzejnikach pojemników z wodą. Skuteczne jest także tworzenie zbiorowisk roślinnych – wstawienie kilku doniczek do większego naczynia wypełnionego żwirem, pod którym stale zalega woda.

Zobacz także: Jak ustawić rośliny w mieszkaniu?

Rośliny doniczkowe na parapecie

Ustawianie kwiatów na parapetach ma dobre strony, jednak zdecydowanie więcej jest tych złych – zwłaszcza w zimie. Jedynym plusem jest dostarczanie roślinom dużej ilości światła, natomiast minusami są: zimne powietrze podczas wietrzenia mieszkań oraz stałe podgrzewanie doniczek (korzeni) przez znajdujące się na ogół pod oknami grzejniki.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie roślin na kwietniku, który można by dowolnie przestawiać w zależności od potrzeb kwiatów.

Podlewanie roślin doniczkowych w zimie

Przekonanie, że rośliny powinny być rzadziej podlewane zimą może okazać się mylne ze względu na ogrzewanie. Ziemia w doniczkach może wysychać szybciej niż latem – jest to winą gorącego i suchego powietrza w mieszkaniu. Decyzję o podlewaniu rośliny należy więc podejmować po sprawdzeniu poziomu wilgotności gleby w doniczce. Wilgotność ziemi możemy sprawdzić przez zanurzenie w niej palca na głębokość 1,5 centymetra. Jeśli nie wyczujemy wilgoci należy podlać kwiat.

Rośliny podlewamy wodą o temperaturze otoczenia. Pamiętajmy także o usunięciu wody z podstawki! Wodę wodociągową, jeśli to nią podlewamy rośliny, dobrze jest przed podlaniem odstawić, aby pozbyć się z niej szkodliwego chloru.

Zraszanie i mycie roślin

Ważnymi dla roślin doniczkowych w zimie zabiegami są zraszanie i mycie. Dzięki tym dwóm, wydawałoby się kosmetycznym zabiegom, nasza roślina może w czasie zimy „odżyć”. Zraszanie roślin oraz ich mycie pozwala na obniżenie ich temperatury, zwiększenie wilgotności powietrza oraz usunięcie kurzu z naszych zielonych ulubieńców.

Pamiętajmy tylko, aby nie zraszać roślin wystawionych na słońce – każda kropelka wody działa jak soczewka i przyczynia się do powstawania brzydkich plam na liściach.

Zasuszanie kwiatów

Z roślin doniczkowych tylko kaktusy mogą być zasuszone na zimę. Jeśli dodatkowo przechowywać je będziemy w chłodnym miejscu i rozpoczniemy podlewanie w drugiej połowie lutego, powinny wydać piękne kwiaty.

Zobacz także: Jak rośliny reagują na kontakty z ludźmi?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama