REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Adrianne Mazurek
Rośliny doniczkowe zimą.
Rośliny doniczkowe zimą.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dobre przezimowanie rośliny zależy w dużej mierze od nas samych. To my decydujemy o sposobie jej podlewania, o temperaturze otoczenia oraz nawożeniu. Sprawdź, jak zadbać o swoje kwiaty zimą, aby na wiosnę były jeszcze piękniejsze!

Nadejście zimy ogranicza jeden z podstawowych czynników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania rośliny – światło. My powinniśmy ograniczyć więc pozostałe trzy ważne czynniki – podlewanie, temperaturę oraz dostęp rośliny do soli mineralnych (zaprzestać nawożenia do drugiej połowy lutego). Dzięki takiemu postępowaniu zapewnimy roślinie harmonię w doborze składników.

REKLAMA

Zobacz także: Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Nadejście zimy, a wraz z nią rozpoczęcie sezonu ogrzewania mieszkań, wpływa na zmianę wilgotności powietrza, a tym samym na wygląd naszych roślin. Często zdarza się żółknięcie liści, nawet ich wypadanie. Jak temu zaradzić? Najlepiej byłoby na czas zimy przenieść kwiaty w najchłodniejsze i najjaśniejsze miejsce w mieszkaniu – idealny byłby dla naszych ulubieńców nieogrzewany pokój. Oczywiście nie każdy z nas dysponuje takimi warunkami – wtedy należy odsunąć rośliny jak najdalej od kaloryferów oraz doświetlać je po zapadnięciu zmroku. Można także próbować zwiększyć wilgotność powietrza przez wietrzenie mieszkań oraz rozwieszanie na grzejnikach pojemników z wodą. Skuteczne jest także tworzenie zbiorowisk roślinnych – wstawienie kilku doniczek do większego naczynia wypełnionego żwirem, pod którym stale zalega woda.

Zobacz także: Jak ustawić rośliny w mieszkaniu?

Rośliny doniczkowe na parapecie

Ustawianie kwiatów na parapetach ma dobre strony, jednak zdecydowanie więcej jest tych złych – zwłaszcza w zimie. Jedynym plusem jest dostarczanie roślinom dużej ilości światła, natomiast minusami są: zimne powietrze podczas wietrzenia mieszkań oraz stałe podgrzewanie doniczek (korzeni) przez znajdujące się na ogół pod oknami grzejniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie roślin na kwietniku, który można by dowolnie przestawiać w zależności od potrzeb kwiatów.

Podlewanie roślin doniczkowych w zimie

REKLAMA

Przekonanie, że rośliny powinny być rzadziej podlewane zimą może okazać się mylne ze względu na ogrzewanie. Ziemia w doniczkach może wysychać szybciej niż latem – jest to winą gorącego i suchego powietrza w mieszkaniu. Decyzję o podlewaniu rośliny należy więc podejmować po sprawdzeniu poziomu wilgotności gleby w doniczce. Wilgotność ziemi możemy sprawdzić przez zanurzenie w niej palca na głębokość 1,5 centymetra. Jeśli nie wyczujemy wilgoci należy podlać kwiat.

Rośliny podlewamy wodą o temperaturze otoczenia. Pamiętajmy także o usunięciu wody z podstawki! Wodę wodociągową, jeśli to nią podlewamy rośliny, dobrze jest przed podlaniem odstawić, aby pozbyć się z niej szkodliwego chloru.

Zraszanie i mycie roślin

Ważnymi dla roślin doniczkowych w zimie zabiegami są zraszanie i mycie. Dzięki tym dwóm, wydawałoby się kosmetycznym zabiegom, nasza roślina może w czasie zimy „odżyć”. Zraszanie roślin oraz ich mycie pozwala na obniżenie ich temperatury, zwiększenie wilgotności powietrza oraz usunięcie kurzu z naszych zielonych ulubieńców.

Pamiętajmy tylko, aby nie zraszać roślin wystawionych na słońce – każda kropelka wody działa jak soczewka i przyczynia się do powstawania brzydkich plam na liściach.

Zasuszanie kwiatów

Z roślin doniczkowych tylko kaktusy mogą być zasuszone na zimę. Jeśli dodatkowo przechowywać je będziemy w chłodnym miejscu i rozpoczniemy podlewanie w drugiej połowie lutego, powinny wydać piękne kwiaty.

Zobacz także: Jak rośliny reagują na kontakty z ludźmi?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA