reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak ustawiać rośliny w mieszkaniu

Jak ustawiać rośliny w mieszkaniu

Ważnym elementem dekoracyjnym każdego mieszkania są rośliny. Aby jednak pięknie kwitły powinny mieć do tego odpowiednie warunki. Sprawdź, jakie rośliny nadają się do Twojego domu i jak powinnaś je ustawić!

Najważniejszą kwestią w wyborze rośliny jest uwzględnienie jej potrzeb i wybranie najodpowiedniejszego kwiatu do warunków panujących w naszym mieszkaniu. To od potrzeb rośliny uzależniamy jej ekspozycję. Warto więc najpierw zastanowić się nad miejscem, w którym chcielibyśmy postawić roślinę, a dopiero potem dopasować do niego wymarzony kwiat.

W planowaniu ekspozycji powinniśmy kierować się zasadą, że jeden dobrze rosnący i wyeksponowany kwiat dostarczy nam więcej przyjemności niż różnorodny i chaotyczny miks. Jeśli jednak zdecydujemy się na większą ilość roślin dobrze je zgrupować w jednym (lub kilku) miejscach umieszczając je w specjalnych, ozdobnych donicach, które umożliwiają jednocześnie swobodne ich przestawianie. Należy także pamiętać, by zimą odsuwać kwiaty od źródeł ciepła oraz, by miały one odpowiednią ilość światła niezbędną do procesu fotosyntezy. Z pojedynczymi kwiatami nie ma problemu – możemy umieszczać je dowolnie – na parapetach czy też na półkach. Możemy także wykorzystać pnącza do ozdobienia framug czy umownych ścianek działowych.

Zobacz: kwiaty na stanowisko cieniste

W nowoczesnych mieszkaniach nie panuje klimat pustynno-stepowy, dlatego też warto wiedzieć, w jakich naturalnych warunkach występuje nasza wymarzona roślina. Jeśli pochodzi ona z tropików musimy zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza ciągłym zraszaniem oraz ustawieniem jej w specjalnym pojemniku, na dnie którego znajduje się żwir i woda. Należy także zadbać o to, by miała odpowiedni dostęp do światła słonecznego, tj. nie możemy odstawić jej zbyt daleko od okna.

Często wybór naczynia, w którym ustawimy naszą roślinę, decyduje o walorach estetycznych całej aranżacji. Należy pamiętać, by donica pasowała do całego kwiatu – zwróćmy tutaj uwagę na fakturę liści, tonację zieleni, kwiaty. Wiele zależy też od miejsca, w jakim chcemy ustawić roślinę – na podłodze, komodzie, parapecie, czy też w innym miejscu. Najlepiej, aby wszystkie elementy współgrały ze sobą i nie dawały efektu sztuczności i przesycenia. Dlatego zaleca się doniczki proste w kształcie oraz o stonowanych kolorach. Choć oczywiście wszystko zależy od naszego gustu.

Może zdarzyć się tak, że upatrzona przez nas w katalogu kompozycja kwiatowa (zwłaszcza ta ustawiona daleko od okna) nie nadaje się do uprawy w naszym mieszkaniu. W wielu wypadkach katalogowa aranżacja może okazać się zręcznym oszustwem – np. ułożeniem kompozycji ze sztucznych kwiatów, czy też ustawieniem ich tam tylko do zdjęcia. Jednak może okazać się też, że kompozycja taka prowadzona jest na specjalnym, hydroponicznym podłożu. Kwiat odżywia się wtedy wzorcowo dzięki specjalnemu podłożu, w zimie i na jesieni doświetlany jest specjalnym światłem i w razie potrzeby nawilżany jest dodatkowo wkomponowanymi w donicę specjalnym nawilżaczami. W Polsce uprawa hydroponiczna nie jest jeszcze popularna, jak również stosowanie żarówek sodowych do naświetlania kwiatów. 

Zobacz: kwiaty na stanowisko jasne

Jednak jeśli chcemy korzystać ze zwykłej gleby musimy zastanowić się nad wyborem rośliny i bynajmniej nie sugerować tym, że w katalogu wygląda ona świetnie, pomimo ustawienia w ciemnym kącie pokoju.

Przy odpowiednim oświetleniu możemy pewne rośliny umieścić w łazience. Jedynym warunkiem do tego jest naświetlanie ich lampami fluorescencyjnymi, rtęciowymi i sodowymi, które dają białe, zimne światło. Nie należy używać lamp żarowych, gdyż mogą one poparzyć roślinę. Do łazienki można wstawić te gatunki roślin, które lubią wilgoć i podwyższoną temperaturę – np. paprocie, skrzydłokwiaty, zroślichy, kordyliny. Doskonale rozwijać się będą w tych warunkach także trzykrotki. Czas naświetlania roślin w ciemnych pomieszczeniach powinien wynosić latem 8-10 godzin, natomiast zimą 6-7.

Zobacz: kwiaty na stanowisko półcieniste

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama