reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Syningia ogrodowa (Gloksynia – Sinningia hybryda)

Syningia ogrodowa (Gloksynia – Sinningia hybryda)

Syningia ogrodowa pospolicie nazywa jest gloksynią. Syningia ogrodowa to jedna z bardzo popularnych kwitnących roślin doniczkowych. Ojczyzną syningii jest Brazylia. W naturalnym środowisku syningia ogrodowa rośnie w wilgotnych lasach tropikalnych. Cała nadziemna część gloksynii jest owłosiona.

W zależności od odmiany liście syningii wyrastają poziomo lub wyginają się poza obręb doniczki. Syningia ogrodowa ma lejkowate kwiaty o różnych barwach. Szczególnie piękne są okazy z kwiatami koloru czerwonego i purpurowego. Syningia ogrodowa kwitnie w lecie i wczesną jesienią.

Uprawa i pielęgnacja syningii

Roślina ta lub miejsca słoneczne i ciepłe. Najlepiej rozwija się tam, gdzie nie dosięga jej bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Zbyt mocne nasłonecznienie może doprowadzić do popalenia liści i kwiatów gloksynii. Do prawidłowego rozwoju gloksynii potrzebna jest stała i niezbyt wysoka temperatura. Nie należy ustawiać jej w miejscu, gdzie są przeciągi. Odpowiednią wilgotność powietrza można zapewnić gloksynii poprzez zraszanie. Do końca kwitnienia należy podlewać gloksynię letnią wodą koniecznie o kwaśnym odczynie, gdzie pH będzie miało 4–4,5. Jeżeli chcemy przetrzymać syningię na następny rok, powinniśmy ją nawozić rozcieńczonym roztworem nawozowym podczas kwitnienia. Odpowiednia jest również pożywka stosowana w uprawie hydroponicznej.

Zobacz także: Syningia ogrodowa (Sinningia hybrida)

Wraz z zakończonym kwitnieniem zapewniamy gloksynii suche warunki aby przeszła w okres spoczynku. Zabieg ten należy wykonywać stopniowo, aby nie doszło do gwałtownego zwiędnięcia liści – to wpływa ujemnie na kłącza. Gdy liście zaschną, obcinamy je po czym przenosimy doniczkę do chłodnego miejsca (około 16ºC) i nie podlewamy. W lutym wykopujemy kłącza, oczyszczamy z starych korzeni i sadzimy w nowym podłożu. Podłoże powinno być świeże i próchnicze. Kłącze sadzimy na taką głębokość, aby nakrywała je 2 cm warstwa gleby. Następnie przenosimy w cieplejsze miejsce (18–22ºC) i oszczędnie podlewamy. Z pędów, które się ukarzą, pozostawiamy najwyżej dwa a resztę usuwamy.

Zobacz także: Syningia szkarłatna (Synningia cardinalis)

Rozmnażanie

Syningię rozmnażamy z sadzonek liściowych lub pędowych.

Zbyt suche powietrze powoduje usychanie liści, zahamowanie wzrostu gloksynii a także sprzyja występowaniu mszyc. A kiedy ziemia jest zbyt wilgotna, a woda do podlewania zbyt miękka – pędy gloksynii gniją.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Syningia ogrodowa (Gloksynia – Sinningia hybryda). Fot. Fotolia
Syningia ogrodowa (Gloksynia – Sinningia hybryda). Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama