| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kaktusy – uprawa i pielęgnacja

Kaktusy – uprawa i pielęgnacja

Kaktusy należą do rodziny sukulentów. Większość okazów pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. Kaktusy są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Mogą służyć jako element dekoracji wnętrz, ale sprawdzają się również w ogrodzie. Kaktusy to idealne kwiaty dla tych, którzy zapominają o podlewaniu.

Uprawa i pielęgnacja kaktusów

Kaktusy lubią miejsca ciepłe i dobrze nasłonecznione. Nie wymagają częstego podlewania, ponieważ posiadają zdolności magazynowania wody w liściach i łodygach. Od marca do października kaktusy powinny być intensywniej podlewane, ponieważ w tym czasie przechodzą okres wzrostu. Natomiast od października do marca rośliny nie wymagają w ogóle podlewania. Kaktusy w okresie spoczynku dobrze rozwijają się w temperaturze 110C–130C. Niska temperatura zapobiega również wyciąganiu i deformowaniu się roślin.

Powinniśmy zapewnić kaktusom dostateczną ilość świeżego powietrza przez cały rok. W lecie warto je ustawić na balkonie, w ogrodzie czy na tarasie. Ważne jest jednak, aby chronić kaktusy przed długotrwałym deszczem, który może doprowadzić do gnicia korzeni.

Zobacz także: Co zrobić, aby kaktusy zakwitły?

Kaktusy wymagają ziemi przewiewnej, porowatej, przepuszczalnej, o lekko kwaśnym pH – około 6. Najczęściej przesadzamy je co 2–3 lata. Zabieg ten możemy wykonywać przez cały okres wegetacji, od początku wiosny do wczesnej jesieni. Jeżeli nasze kaktusy przesadzane są rzadziej, warto zastosować specjalny nawóz do kaktusów lub nawóz, który zawiera większe ilości potasu i fosforu.

Kaktusy – odpowiednia doniczka

Najodpowiedniejszą doniczką dla kaktusów jest doniczka plastikowa. Jedną zalet plastikowych doniczek jest to, że korzenie nie będą wrastać w ściany naczynia. Takie doniczki łatwiej utrzymać w czystości niż np. doniczki ceramiczne. Dodatkowo w doniczce plastikowej ziemia nie wyschnie tak szybko – to ważne w przypadku kaktusów.

Zobacz także: Jak hodować kaktusy w domu?

Najpopularniejsze odmiany kaktusów

Do najpopularniejszych odmian kaktusów, które możemy spotkać w sklepach ogrodniczych należą: opuncje, rebucje, echinokaktus, klejstokaktusy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »