| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak uprawiać w domu mech koralowy?

Jak uprawiać w domu mech koralowy?

Mech koralowy zajmuje czołowe miejsce wśród roślin, których owoce są bardziej ozdobne niż kwiaty. Nertera pochodzi z górskich rejonów Ameryki Południowej Jest to niska bylina o jasnozielonych drobnych liściach, wypełniających zwykle całą powierzchnię doniczki. Liście mchu koralowego tworzą zieloną darń usianą owocami – niejadalnymi jagodami, które tworzą się z niepozornych zielonych kwiatków i utrzymują aż do zimy. Małe, gwiazdkowate, białe kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, w sierpniu zaś dojrzewają jagody wielkości grochu.

Uprawa i pielęgnacja

Latem Mech koralowy (Nertera) dobrze czuje się na stanowisku chłodnym, oświetlonym. Nie należy go jednak narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wymaga dużo świeżego powietrza. Nertera powinna zimować w temperaturze od 8 do 100C. W okresie spoczynku mech powinniśmy przenieść w miejsce oświetlone i przewiewne. Okres spoczynku mchu koralowego trwa od października do lutego.

Zobacz także: Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Latem powinniśmy zapewnić roślinie stale wilgotne podłoże. Mech koralowy należy podlewać umiarkowanie, najlepiej używając miękkiej wody wlewając ją na podstawkę. Przed kwitnieniem i po kwitnieniu warto roślinę regularnie zraszać. Wiosną i latem Mech koralowy należy zasilać co dwa tygodnie nawozami o niewielkiej zawartości azotu, aby nie pobudzać liści do zbyt silnego wzrostu. Od października do lutego, czyli w okresie spoczynku, rośliny nie nawozimy. Mech koralowy powinniśmy użyźniać nawozami, które nie mają azotu, ponieważ wtedy zapobiegamy pobudzaniu rośliny do zbyt silnego wzrostu i tworzeniu liści.

Nerterę przesadzamy tylko wtedy, kiedy konieczny jest podział rośliny. Zabieg ten wykonujemy najczęściej w sierpniu. Najlepsza to tego jest ziemia przepuszczalna, próchniczna, z dodatkiem piasku.

Zobacz także: Rodzaje ziemi stosowane w uprawie roślin doniczkowych

Rozmnażanie

Mech koralowy najlepiej rozmnaża się przez podział. Zabieg ten wykonujemy podczas przesadzania. Mech koralowy można również rozmnażać poprzez wysiew nasion na przełomie lutego lub marca. Rozmnażanie z nasion jednak wymaga od nas większej cierpliwości i czasu.

Mech Koralowy możemy hodować w domu, w mieszkaniu w bloku a nawet w ogródku, czy na działce. Można z niego tworzyć fantastyczne formy, stosować przy ozdabianiu skalników i trawników.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »