| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Bananowiec (Musa) – jak wyhodować go w domu?

Bananowiec (Musa) – jak wyhodować go w domu?


Bananowiec (Musa) pochodzi z południowo – wschodniej Azji. Okazy hodowane w domu osiągają wysokość do 2 metrów i mają bardziej dekoracyjne liście od dzikich gatunków. Prawidłowo pielęgnowana roślina może odwdzięczyć się małymi bananami. Nie są wprawdzie tak smaczne jak te dojrzewające w tropikach, ale także jadalne. Owocują dorosłe, starsze okazy. Bananowiec, wbrew obiegowym opiniom, jest rośliną dość prosta w uprawie, wymaga jednak dość dużej ilości miejsca.

Stanowisko

Roślina potrzebuje dużo światła. Najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym. Musa wymaga ciepła przez cały rok. W okresie zimowym optymalna temperatura powinna oscylować w granicach 14–17 stopni C.

Podlewanie

Bananowiec wymaga dość dużej wilgotności powietrza, dlatego też warto go często podlewać, w okresie intensywnego wzrostu. Gleba w doniczce powinna być stale wilgotna. Z reguły powinniśmy podlewać roślinę dwa razy w tygodniu. W zimie, gdy przebywa w niższej temperaturze, powinniśmy ograniczyć podlewanie.

Przesadzanie

Bananowce nie lubią zbyt częstego przesadzania. Najlepiej zabieg ten wykonywać w okresie wiosennym.

Nawożenie

Zobacz także: Chryzalidokarpus błyszczący (Chrysalidocarpus lutescens)

Rozmnażanie

Roślinę tę można rozmnażać z odrostów korzeniowych. Kiedy owoce dojrzeją i liście zaczną żółknąć, powinniśmy usunąć owocujący pęd. Powstające młode odrosty zaczną wtedy szybko rosnąć i staną się nowymi roślinami.

Zobacz także: Bieluń (Datura L.) – doskonała roślina na taras

Pielęgnacja

Podłoże dla bananowca powinno być żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH około 6,0). Doskonała jest mieszanka ziemi liściowej i darniowej z niewielką domieszką torfu i piasku.

Jeżeli roślinie zapewnisz właściwe warunki, to po 4 lub 5 latach uprawy pięknie zakwitnie. Kiedy zaczną się tworzyć owoce, zastosuj nawóz bogaty w związki fosforu i potasu. Bananowiec nie znosi przeciągów i potrącania, ponieważ ma bardzo kruche liście, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Przy nieostrożnym dotknięciu liści mogą one popękać wzdłuż nerwów i więdnąć.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »