| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Chryzalidokarpus błyszczący (Chrysalidocarpus lutescens)

Chryzalidokarpus błyszczący (Chrysalidocarpus lutescens)

Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens), zwana złotowcem, pochodzi z Madagaskaru. Ma żółtozielone, pierzaste liście. W naturalnym środowisku osiąga nawet kilka do kilkudziesięciu metrów. W warunkach domowych areka żółtawa dorasta do 2 m wysokości. Rośnie powoli. Jest rośliną odporną i może przeżyć w mieszkaniu wiele lat. Palma ta usuwa z otoczenia substancje toksyczne i doskonale nawilża powietrze.

Stanowisko

Areka żółtawa lubi jasne miejsce. Nie należy jej narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Najlepiej rozwija się w temperaturze powyżej 15 stopni C.

Podlewanie

Podłoże w doniczce powinno być wilgotne. Jednak nie należy dopuścić do tego, aby woda stała w podstawce. Do podlewania najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej. Palmy te lubią wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy je często zraszać.

Przesadzanie

Młode egzemplarze areki żółtawej przesadzamy co roku pod koniec lutego albo w marcu, natomiast starsze co 3–4 lata, kiedy ich korzenie niemal rozsadzają doniczkę. Na dnie pojemnika umieszczamy warstwę drenażu (keramzyt lub potłuczoną cegłę), który zapobiegnie zalaniu roślin. Podczas przesadzania należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni.

Nawożenie

Od wiosny do jesieni areki żółtawe trzeba co 2 tygodnie zasilać nawozem, najlepiej płynnym. Najlepiej sadzić kilka egzemplarzy do jednej doniczki, ponieważ dają one wtedy piękny efekt dekoracyjny.

Zobacz także: Bieluń (Datura L.) – doskonała roślina na taras

Pielęgnacja

Areka żółtawa nie lubi przeciągów, dlatego warto ją ustawiać w głębi pokoju. Lubi wąskie, głębokie naczynia.

Zobacz także: Grubosz (Crassula)

Rozmnażanie

Złotawce można rozmnażać z nasion, ale łatwiejszym sposobem jest oddzielenie dobrze ukorzenionych młodych pędów od rośliny matecznej. Najlepiej zabieg ten wykonać przy przesadzaniu.

Kiedy końce liści żółkną i zasychają może być to przejaw zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Warto wtedy przez kilka tygodni zraszać roślinę, a ziemie przykryć wilgotnym mchem. Brązowe plamy na liściach mogą sygnalizować poparzenie rośliny przez słońce. Zwykle pojawia się po spryskaniu liści wodą. Jest to również objaw nadmiaru wapnia. Trzeba wtedy zmienić ziemię i podlewać rośliny tylko przegotowaną wodą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »