reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Czy wiesz jak podlewać rośliny doniczkowe?

Czy wiesz jak podlewać rośliny doniczkowe?

Zapotrzebowanie na wodę zależy od indywidualnego wymagania rośliny, pory roku, temperatury w pomieszczeniu i oświetlenia. Na podstawie tych czynników określisz najkorzystniejszą dawkę. Gdy masz wątpliwości pamiętaj - lepiej jest roślinę trochę przesuszyć, niż przelać.

Jedyna metoda dla ustalenia właściwej dawki wody dla rośliny to badanie wilgotności podłoża w doniczce.

Obficie - ziemia w doniczce z rośliną podlewaną obficie musi być stale wilgotna. Tylko na samej powierzchni (warstwa najwyżej 1 cm) może być przesuszona. Uwaga! Jeśli w pomieszczeniu jest wysoka temperatura, musisz uważnie obserwować rośliny wymagające obfitego podlewania - nawet jednodniowe zaniedbanie grozi przesuszeniem bryty korzeniowej. Rośliny kwitnące mogą w takim przypadku stracić kwiaty.

Z umiarem – w ten sposób podlewa się najczęściej. Rośli¬na potrzebuje kolejnej dawki wody dopiero wtedy, gdy 2-3-centymetrowa górna warstwa podłoża jest sucha. Najłatwiej możesz to sprawdzić, badając palcem, od którego miejsca gleba jest wilgotna (podlewaj ok. 2-3 razy tygodniowo).

Oszczędnie - 2/3 ziemi w doniczce może być suche, a wilgotna tylko 1/3. Aby to sprawdzić - posłuż się cienkim patyczkiem (np. do szaszłyków) – wbij go pionowo do doniczki, chwilę potrzymaj, wyjmij delikatnie i sprawdzić, ile patyczka się zawilgociło. Jeśli tylko 1/3 od dołu - roślinę trzeba podlać. Uwaga! Jeśli cały patyczek jest suchy to roślinie grozi zupełne wyschnięcie bryty korzeniowej.

Przesuszenie - kiedy stwierdzisz, że bryła korzeniowa jest przesuszona - szybko wstaw roślinę do wiaderka z wodą. Ady suche podłoże nie wypływało ułóż na wierzchu kamyki. Wyjmij doniczkę z wody dopiero, gdy nie będą już wydobywały się pęcherzyki powietrza. Ustaw roślinę na podstawce. Kiedy nadmiar wody wypłynie - wylej ją.

Temperatura wody – najlepiej podlewać kwiaty doniczkowe wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury gleby (ok. 20˚C). Woda uzyska taką ciepłotę, jeśli postawisz napełnioną konewkę na jeden dzień w pokoju, w którym stoi roślina (ale nie w przeciągu ani na parapecie z marmuru lub terakoty).

Jaka woda - w naturalnym środowisku wszystkie rośliny są podlewane przez wodę deszczową (miękką). Rośliny doniczkowe (zwłaszcza mało wymagające) mogą się bez niej obyć - wystarcza im woda przegotowana i odstała. Rośliny wymagające podlewania miękką wodą to m.in.: begonia, bromelie, kamelia, diffenbachia, fittonia, gardenia, maranta, mirt, storczyki, rododendrony, paprocie i palmy.

Staraj się nie lać wody zawsze w to samo miejsce. Jeśli nie masz dostępu do doniczki z każdej strony - odwróć roślinę. Inaczej woda wyrzeźbi sobie kanały, którymi szybo będzie spływać, a inne części podłoża pozostaną suche - część korzeni nie będzie miała dostępu do wody.

Rośliny potrzebują więcej wody w okresie wzrostu (marzec-wrzesień), gdy stoją na jasnym stanowisku (wystawa południowa), przy wysokiej temperaturze (ponad 22˚C), suchym powietrzu, kie¬dy mają miękkie duże liście (zwłaszcza bez woskowej osłonki), gdy rosną w glinianych doniczkach, jeśli podłoże w dużej części składa się z torfu lub gliny. Za mała doniczka też jest zaleceniem do obfitszego podlewania.

Ogranicz podlewanie - rośliny mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę w okresie spoczynku, a szczególnie wtedy, gdy przeniesiesz je do chłodniejszego pomieszczenia (temperatura poniżej 18˚C). Oszczędniej podlewaj rośliny na ciemnych stanowiskach (północnym parapecie daleko od okna), wilgotnym powietrzu i kiedy podłoże jest ściółkowane. Mniej wody należy się kwiatom o skórzastych woskowanych liściach, rosnących w za dużych, plastikowych lub glinianych doniczkach.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama