reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Niebezpieczna hodowla

Niebezpieczna hodowla

Niektóre z roślin mogą zawierać w sobie bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia składniki. Powinno się na nie uważać, zwłaszcza, gdy w domu jest małe dziecko. Zobacz jakie gatunki roślin są niebezpieczne, ale pamiętaj, że przy odpowiednich środkach ostrożności nie szkodzą one nikomu!

Rośliny zawierają przeważnie niebezpieczne dla nas soki. Ich kontakt z naszą skórą lub, co gorsze, z naszym układem pokarmowym, może wywoływać objawy różnych chorób – np. uczulenie, zatrucia pokarmowe, gorączkę, oparzenia. Na kontakt z tymi sokami będziemy reagować w zależności od rośliny i rodzaju trującego soku, jaki zawiera. Często nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji – przecież spożycie liści niektórych roślin może powodować nawet śmierć!

Oto lista niebezpiecznych roślin, wraz z symptomami chorób, jakie powodują.

Fiołek alpejski

Zawiera on niebezpieczne substancje – saponiny oraz cyklaminę. Spożycie nawet niewielkiej ilości rośliny (przede wszystkim części jej bulwy) może wywoływać nudności, zawroty głowy, biegunkę, drgawki, pocenie się, bóle przewodu pokarmowego.

Zobacz także: Jakie są rodzaje fiołków

Wilczomlecz (Gwiazda betlejemska)

Sok wilczomlecza powoduje podrażnienia skóry. Natomiast po spożyciu możemy doświadczać bólów nerek, biegunki oraz bólu żołądka.

Kroton (Trójskrzyn pstry)

Roślina ta zawiera trujące soki – po spożyciu liści dręczyć nas będzie ostra biegunka oraz wymioty. Nie jest on jednak niebezpieczny dla życia.

Figowiec

Spożycie liści lub korzeni figowca wywołuje nudności, duszności, zawroty głowy, bóle żołądka, a także całego układu pokarmowego.

Pierwiosnek kubkowaty

Sok znajdujący się w roślinie ma bardzo negatywny wpływ na skórę – wywołuje podrażnienia, zaczerwienienia, wysypkę, pęcherze. Pierwszym objawem po zetknięciu się skóry z sokami tej rośliny jest swędzenie.

Anturium

Spożycie anturium wywołuje wymioty oraz podrażnienie błon śluzowych. Przy zetknięciu się soków ze skórą może dojść do podrażnień u osób bardziej wrażliwych.

Diffenbachia

Roślina ta zawiera w sobie kryształki szczawianów wapnia, które po zetknięciu ze skórą wbijają się w nią i powodują swędzenie lub pieczenie oraz obrzęk. Spożycie diffenbachii powoduje natomiast pieczenie przełyku oraz trudności z oddychaniem.

Zobacz także: Diffenbachia (Diffenbachia)

Bielunia

Nie można próbować nektaru tych pięknych kwiatów. Spożycie go może powodować śpiączki, konwulsje, a także palpitacje serca. Wszystko to poprzez zawartą w tkankach atropinę.

Oleander

Oleander zawiera glikozydy nasercowe, które po spożyciu wywołują zaburzenia pracy serca.

Fikus

Soki fikusów zawierają lateks, który u osób uczulonych może powodować ostre podrażnienie skóry, katar, astmę oskrzelową. Zaburzenia te mogą dotyczyć także osób, które nie dotykały bezpośrednio rośliny – wystarczy, że drobiny ze zranionego liścia będą unosić się w powietrzu.

Konwalie

Konwalie po spożyciu powodują zaburzenie pracy serca – zarówno te hodowane, jak i cięte, stojące w wazonie.

Zabezpiecz się!

Hodowanie roślin trujących jest groźne tylko wtedy, jeśli nie zachowuje się odpowiednich środków ostrożności. Pamiętajmy, że wystarczy pamiętać o kilku drobnych zabiegach, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Po pierwsze zawsze zakładaj rękawiczki przy wykonywaniu czynności związanych z rośliną (przesadzanie, nawożenie, itp.). Uważaj, aby niepotrzebnie nie łamać liści ani łodyg, z których może wypłynąć trujący sok. Zawsze myj ręce po kontakcie z rośliną. Jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta, w trosce o ich zdrowie, możesz ustawić roślinę w trudno dostępnym miejscu. Nie musisz rezygnować z hodowli swojego ulubieńca tylko dlatego, że zawiera on niebezpieczne, trujące soki!

Zobacz także: Właściwe przesadzanie

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Fiołek alpejski.
Fiołek alpejski.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama