| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Figowiec benjamiński

Jest to efektowny gatunek o wielu odmianach, które różnią się kształtem i kolorem liści. Wśród wielu odmian występują liście pofalowane, biało obrzeżone, zielone, fryzowane lub żółto obrzeżone. Roślina nie znosi przeciągów i reaguje na nie zrzucaniem liści.

Stanowisko

Roślina lubi miejsca bez przeciągów i palącego słońca, które jest przyczyną oparzeń liści. Wymaga zwiększonej wilgotności powietrza wraz ze wzrostem temperatury 15-25 stopni Celsjusza. Od października do lutego wystarczy jej temperatura 15 stopni, ale wymaga bardzo dobrego oświetlenia.

Zobacz także: Pachnące pnącza w domu

Podlewanie

Utrzymujemy umiarkowaną wilgotność, pilnujemy, żeby nie było zastoin wody. Przed podlaniem badamy podłoże palcem. Dawki wody dla poszczególnych roślin powinny być dostosowane do warunków, w jakich kwiaty przebywają – podlewanie zależy od oświetlenia, wilgotności powietrza i wielkości rośliny. Od października do lutego ograniczamy podlewanie, ale często zraszamy rośliny.

Nawożenie

Od marca do października raz w tygodniu, nawozem do roślin liściowych, od października do marca nawozimy co 6 tygodni.

Przesadzanie

Małe okazy przesadzamy co roku (najlepiej w lutym) w gliniastą ziemię doniczkową. Duże rośliny – co 2 lata. Jeśli skracamy im pędy – pamiętajmy ustawić je po zabiegu w jasnym miejscu.

Ochrona roślin

Na stanowiskach o suchym powietrzu mogą występować wciornastki i przędziorki. Roślina zrzuca liście na skutek przeciągów lub błędów w podlewaniu.

Rozmnażanie

Wiosną z sadzonek wierzchołkowych lub pędowych. Trudno ukorzeniające się gatunki rozmnażamy przy pomocy odkładów powietrznych. Obsuszamy powierzchnię cięcia. Sadzonki umieszczamy pod folią, w torfie z piaskiem (1:1). Zapewniamy im wilgotność, światło i temperaturę 25-30 stopni Celsjusza. Liście sadzonek skracamy o 1/3 z wyjątkiem sadzonek wierzchołkowych.

Specyfika

Możemy formować roślinę poprzez skracanie pędów. Aby przyspieszyć wydawanie nowych pędów, ustawiamy roślinę po zabiegu w świetle.

Zobacz także: Jak pielęgnować skrętnika (Streptocarpus)?

Studio Florystyczne Green-Line

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »