| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak odebrać pieniądze od dłużnika? Poradnik

Jak odebrać pieniądze od dłużnika? Poradnik

Co zrobić kiedy ktoś nie zwraca nam pożyczonych pieniędzy, a ponadto przestaje odbierać telefony. Co także zrobić z klientem, który nie zapłacił za wykonaną usługę? Jak odzyskać pieniądze? Zobacz poradnik.

Podejmujesz się kredytowania osoby, która poprosiła Cię o pomoc. Pożyczasz znajomemu pieniądze potrzebne na rozwój nowego biznesu, ale w konsekwencji interes okazuje się niewypałem, a Twój znajomy przestaje odbierać od Ciebie telefon. A może nawiązałeś współpracę z klientem, który dotąd nie zapłacił za wykonaną usługę? Co robisz w takiej sytuacji?

  1. Czekasz cierpliwie, aż dłużnik sam się do Ciebie zwróci i odda pieniądze?
  2. Postanawiasz umorzyć dług i pogodzić się ze stratą, obawiając się utraty przyjaciela?
  3. Chciałbyś wziąć sprawy w swoje ręce, ale nie wiesz co możesz zrobić, by odzyskać dług?

Jeżeli na któreś z powyższych pytań udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi, warto, żebyś przeczytał cykl artykułów pt.: „Wierzyciel też ma swoje prawa”.

Wyobraź sobie sytuację, w której Twojemu znajomemu podwinęła się noga. Stracił pracę, brakuje mu płynności finansowej, nie ma na bieżące wydatki, więc przychodzi do Ciebie z prośbą o drobną pożyczkę, którą „odda jak tylko stanie na nogi”. Myślisz sobie, że pożyczając pieniądze wyświadczysz mu przysługę i pomożesz wyjść z dołka. Przecież na pewno Ci je zwróci, jest przecież Twoim kolegą…

Zanim pożyczysz - podpisz umowę

Jeżeli zdecydujesz się pożyczyć znajomemu pieniądze, powinieneś się zabezpieczyć podpisując umowę. To prosty sposób, który po pierwsze stanowi dowód pożyczenia drugiej stronie pieniędzy, a po drugie jasno określa warunki regulowania spłaty. Dokument wcale nie musi być napisany prawniczym żargonem – wystarczy, że zawrzemy w nim niezbędne informacje – data i miejsce podpisania umowy, dane stron, wysokość pożyczonej kwoty. Co prawda, prawo nie wymaga aby strony określiły termin, w jakim przedmiot pożyczki powinien zostać zwrócony, niemniej w Twoim  interesie jest jednak aby precyzyjnie określić owe terminy. „W kodeksie cywilnym czytamy, że wartość pożyczki od 500 zł powinna być stwierdzona pismem.” – przypomina Krzysztof Matela, Prezes Zarządu EGB Investments S.A. „To normalna procedura chroniąca nasz portfel, która zarazem powinna być uszanowana i zrozumiana przez pożyczającego. Odmowa podpisania się pod umową pożyczki przez znajomego, może świadczyć o nie do końca dobrej woli spłaty zobowiązania.” – podkreśla Krzysztof Matela.

Przelew na konto czy pieniądze do ręki?

Transakcje z ręki do ręki odeszły do lamusa wraz z rozpowszechnieniem się bankowości elektronicznej. Warto wprowadzić taki zapis do umowy i wpisać numery rachunków bankowych zainteresowanych stron. Idąc z postępem, łatwiej będzie Ci wykazać, że pieniądze zostały przekazane na właściwe konto. Zresztą w ten sam sposób pieniądze powinny do Ciebie wrócić. Zobowiąż znajomego umową do bezgotówkowego sposobu przekazania pieniędzy poprzez przelew na Twoje konto, dzięki czemu być może nie usłyszysz  słów „przecież już Ci oddawałem”.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »