reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > W jakich sytuacjach można zawiesić rentę socjalną?

W jakich sytuacjach można zawiesić rentę socjalną?

Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, które utraciły lub nie posiadały zdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje tego typu rentę od października 2003 roku i mogą się o nią ubiegać zarówno ci, którzy na stałe utracili zdolność do pracy, jak i ci, którzy utracili ją czasowo. Mimo tego renta socjalna może zostać zawieszona. Kiedy dochodzi do zawieszenia renty? Osiągnięcie jakiego pułapu dochodów zwalnia ZUS z wypłacania renty socjalnej?

Czym jest renta socjalna?

Renta socjalna comiesięczne świadczenie to wypłacane osobom niezdolnym do pracy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie, mieszkające na terenie Polski i posiadające czasowe lub stałe orzeczenie o niezdolności do pracy. Warto także pamiętać, że rentą socjalną objęte są wyłącznie osoby, które przed utratą zdrowia i tym samym zdolności do pracy, nie zdążyły wypracować okresu składkowego, czyli na przykład studenci lub doktoranci, lub niepełnosprawni od urodzenia. Renta ta jest co roku waloryzowana, ale stanowi ona 84% najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. W zależności od stopnia niezdolności do pracy przyznaje się rentę socjalną czasową lub stałą. 

Kiedy może dojść do zawieszenia renty socjalnej?

Prawo do renty socjalnej może ulec zawieszeniu wtedy, gdy uprawniony do jej otrzymywania miał przychód przekraczający 70% miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Miesięczne przeciętne wynagrodzenie ogłaszane jest przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i ulega zmianie. W trakcie drugiego kwartału tego roku wynosiło 2676,40 zł. Za przychód uznaje się dochody z tytułu działalności podlegającej ubezpieczeniu społecznemu, a więc na przykład: pracy wykonywanej w ramach umowy zlecenia, umowy agencyjnej – także przy współpracy przy realizacji tych umów, stosunku pracy, umowy o świadczenie usługi, pracy nakładczej,  pracy na umowę zlecenie, agencyjnej, o dzieło albo innej umowy uprawniającej do świadczenia usług, do której powinno się stosować przepisy o zleceniu, jeśli otrzymujący rentę zawarł tego typu umowę z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy albo z innym podmiotem, gdy wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy, odpłatnego świadczenia pracy wykonywanego na podstawie skierowania do pracy, działalności pozarolniczej, rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo kółka rolniczego, a także pobieranie stypendium sportowego.

Jeżeli uprawniony do otrzymywania renty osiąga dodatkowy dochód, który może wpłynąć na jej zawieszenie, ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia urzędników ZUS o takiej sytuacji.

Umowa zlecenie, zasiłki, umowa najmu a renta socjalna

Renta socjalna może zostać zawieszona również w przypadku wykonywania umowy zlecenia, jeśli rentę pobiera uczeń szkoły ponadpodstawowej albo student, który nie ukończył dwudziestego szóstego roku życia albo umowa zlecenie wprowadza honorarium za działalność twórczą lub artystyczną. Podobnie z zasiłkami pobieranymi poza rentą socjalną, czyli na przykład z zasiłkiem chorobowym, macierzyńskim, opiekuńczym, wyrównawczym, za czas niezdolności do pracy, a także rehabilitacyjnym. ZUS ma prawo do zawieszenia renty, gdy osoba uprawiona do jej pobierania osiąga przychód z tytułu umowy najmu, dzierżawy lub innych umów tego typu.

Zobacz też: Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Zobacz też: Zmiany w emeryturach w 2015 roku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama