reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Od pierwszego lutego wprowadzono zmiany w emeryturach – w tym dniu rozpoczął się także okres przejściowy, który potrwa do trzydziestego października tego roku. W tym czasie określony zostanie mechanizm przekazania środków zgromadzonych dotychczas w Otwartych Funduszach Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmieni się także wiek emerytalny, w tym wiek emerytalnych kobiet nauczycielek. Dodatkowo ZUS planuje strategię rozwoju tak, aby skutecznie zwiększać zaufanie klientów.

Strategia rozwoju ZUS a emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w latach 2010–2012 rozpoczął realizowanie strategii rozwoju, która miała za zadanie zwiększyć zaufanie klientów do instytucji, co podobno udało się wykonać – z badań wynika, że wzrosła satysfakcja klientów i poziom społecznej akceptacji działań ZUS. W związku z tym zaplanowano kontynuowanie zmian w latach 2013–2015. ZUS ma przede wszystkim stawiać na łatwiejszy kontakt z klientem poprzez usprawnienie tradycyjnej formy obsługi oraz zwiększenie stopnia elektronizacji w tej sferze. Ponadto nowe technologie mają wpłynąć na upowszechnianie się informacji o ubezpieczeniach społecznych i formach działania samej instytucji, co w konsekwencji ma powodować większą politykę edukacyjną i informacyjną społeczeństwa oraz poprzez wiedzę zwiększyć zaufanie do instytucji. ZUS planuje również optymalizację procesów i dostosowanie zasobów do wprowadzanych zmian – z założenia dzięki temu zadania będą realizowane szybciej i efektywniej. Trudno jednak powiedzieć, czy wpłynie to na same emerytury.

Zobacz także: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Wiek emerytalny w 2015 roku

W związku ze stopniowym wzrostem wieku emerytalnego wprowadzonego przez ustawę z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która to ustawa zrównuje wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn ustalając go na sześćdziesiąt siedem lat, w 2015 roku wiek emerytalny dla kobiet będzie wynosił 60 lat i siedem miesięcy, a dla mężczyzn 65 lat i siedem miesięcy. Wyrównanie do 67 lat ma nastąpić w przypadku mężczyzn dopiero w 2020 roku, a w przypadku kobiet w 2040 roku.

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli w 2015 roku

Zmiany dotknął także nauczycieli, którzy do tej pory mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury w wieku 55 lat. Dodatkowymi warunkami były: 20 lat pracy w szkole, a 30 lat pracy w ogóle i rozpoczęcie pracy w szkole przed 1 stycznia 1999 roku. Jeszcze w tym roku na wcześniejszą emeryturę mogą odejść nauczyciele, którzy ukończyli 55 lat. W latach 2015–2024 wiek emerytalny mężczyzn zostanie wydłużony do 60 lat, natomiast wiek emerytalny kobiet pozostanie bez zmian. Dopiero w okresie 2025–2032 zwiększany będzie wiek emerytalny nauczycieli dla obu płci.

Zobacz także:  Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama