| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rachunek za gaz – opłaty zaliczkowe i prognozowane

Rachunek za gaz – opłaty zaliczkowe i prognozowane

Rachunki za gaz, które otrzymuje konsument zawierają informację o wysokości nie tylko opłat za sam gaz, lecz także między innymi za usługę przesyłu gazu. Warto wiedzieć, że często gaz rozlicza się na podstawie tak zwanych opłat zaliczkowych lub opłat prognozowanych. Jak obliczane są opłaty zaliczkowe? W jaki sposób weryfikuje się rzeczywiste zużycie gazu?

Rachunek za gaz – co przedsiębiorstwo gazowe uwzględnia na rachunku?

Na rachunku za gaz, który otrzymuje każdy z konsumentów wyszczególnione są poszczególne pozycje: opłata za gaz – oblicza się ją na podstawie iloczynu ceny gazu i ilości gazu zużytego przez danego odbiorcę, opłata stała i zmienna za usługę sieciową – opłata stała to iloczyn stawki stałej i ilości miesięcy w danym okresie rozliczeniowym, zaś opłata zmienna to iloczyn stawki zmiennej i ilości gazu wykorzystanego przez konsumenta oraz opłata abonamentowa tworzona na podstawie iloczynu miesięcznej stawki opłaty i liczby miesięcy w danym okresie rozliczeniowym. Ze względu na obowiązujące przepisy możliwe jest rozliczanie gazu na zasadzie tak zwanych opłat zaliczkowych lub opłat prognozowanych.

Zobacz także: W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

Opłaty zaliczkowe i prognozowane – definicja

Opłaty zaliczkowe i prognozowane to opłaty wnoszone przez konsumentów zgodnie z określonym harmonogramem – na przykład co dwa miesiące – przez cały okres rozliczeniowy wynoszący z założenia dwanaście miesięcy w wysokości, która została oszacowana na podstawie ilości zużytego gazu w poprzednim analogicznym okresie. Oznacza to, że przedsiębiorstwo energetyczne szacunkowo oblicza ile gazu zużyliśmy w poprzednim roku w marcu i przyjmuje od nas opłatę adekwatną do tego zużycia w marcu obecnego roku.

Pod koniec całego okresu rozliczeniowego na podstawie odczytu gazomierza ustala się, czy wpłacone opłaty zaliczkowe są równe rzeczywistemu zużyciu. Jeśli okazuje się, że są niższe niż prognozowane mamy do czynienia z nadpłatą, jeśli wyższe – z niedopłatą. Nadpłata przechodzi na kolejny okres rozliczeniowy i tym samym pierwszy rachunek jest wówczas niższy, zaś niedopłatę należy uregulować. 

Zobacz także: Co powinna zawierać umowa na dostarczenie gazu?

Taryfa opłat za gaz

Na rachunku z przedsiębiorstwa konsument znajdzie również wyszczególnione taryfy opłat za gaz – zbiór cen i stawek opłat oraz określonych warunków stosowania tych opłat, które zostały wprowadzone i obowiązują w danym przedsiębiorstwie energetycznym. Taryfy opłat poszczególnych sprzedawców powinny być dostępne do publicznego wglądu, wobec tego każdy konsument ma prawo wybrać najbardziej odpowiadającego mu dostawcę i/lub sprzedawcę gazu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »