reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak wynagrodzić pracownika za pracę w godzinach nadliczbowych. Poradnik

Jak wynagrodzić pracownika za pracę w godzinach nadliczbowych. Poradnik

Praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy godzin pracy oraz ponad przedłużony dobowy wymiar czasu przeznaczonego na pracę. Kiedy praca w godzinach nadliczbowych powinna być wynagradzana dodatkowym wynagrodzeniem, a kiedy dniem wolnym?

Kodeks pracy wyraźnie określa kiedy dopuszczalna jest praca w godzinach nadliczbowych, w jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny oraz jak powinny być rozliczane godziny nadliczbowe. Warto pamiętać, że praca w godzinach nadliczbowych nie może być natomiast traktowana jako premia uznaniowa – dodatkowe godziny należy rozliczać jako dodatkowe wynagrodzenie zgodne z ogólnymi zasadami lub ryczałtowo.

Zobacz także: Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Kiedy można pozwolić na pracę w godzinach nadliczbowych?

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna przede wszystkim w sytuacjach prowadzenia akcji ratunkowych lub kiedy konieczne staje się usunięcie awarii. Pozwala się także na wykonywanie godzin nadliczbowych ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, ale tylko wtedy, gdy nie dotyczy do stanowisk, które są narażone na wysokie natężenia – na przykład hałasu – lub stężenia – na przykład substancji chemicznych –czynników niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia.

Ogólna liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w ciągu roku nie powinna przekroczyć 150. Pracodawca sam może określić maksymalną liczbę nadgodzin jeśli nie obejmuje go układ zbiorowy pracy albo nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia powinna być nagradzana także dodatkami. 100% wysokości wynagrodzenia przyznanego jako dodatek należy się pracownikowi za godziny nadliczbowe za pracę w nocy, w niedziele i święta – jeśli nie są to obowiązkowe dla pracownika dni pracujące – a także w dniach wolnych od pracy, które zostały przyznane w zamian za pracę w niedziele lub święta. Dodatkowe 50% wynagrodzenia pracownik powinien otrzymać za wszystkie godziny nadliczbowe przepracowane w innych okolicznościach niż wymienione powyżej.

Zobacz także:  Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych

Artykuł 151 Kodeksu pracy określa, że na pisemną prośbę pracownika pracodawca może udzielić czasu wolnego od pracy w takim samym wymiarze jak ilość godzin nadliczbowych. Możliwe jest również udzielenie czasu wolnego od pracy bez wcześniejszego wniosku pracownika – wówczas na przyznanie godzin wolnych pracodawca ma czas do końca danego okresu rozliczeniowego a liczba godzin wolnych powinna być o połowę wyższa niż liczba godzin przepracowanych w wymiarze nadliczbowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

praca, biznes, projekt, młodzi ludzie
praca, biznes, projekt, młodzi ludzie

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama