| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Często zdarza się tak, że pracujemy na umowę o pracę w jednej firmie i dorabiamy sobie do pensji w drugiej firmie, w której jesteśmy zatrudnieni na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Problem pojawia się w sytuacji kiedy przechodzimy na zwolnienie popularnie zwane L4. Czy zwolnienie w jednej firmie pozwala na pracę w drugiej z nich? Czy powinniśmy poprosić lekarza o wypisanie dwóch druków ze zwolnieniem? Czy zwolnienie należy dostarczyć do obu firm, czy tylko do jednej?

W sytuacji kiedy jednocześnie pracujemy w dwóch firmach – na umowę o pracę i na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, zastanawiamy się, w jaki sposób postąpić podczas przechodzenia na zwolnienie. Ta kwestia wydaje się szczególnie istotna w trakcie ciąży i zwolnienia związanego właśnie z nią. Czy w trakcie zwolnienia z powodu trudnego przebiegu ciąży można nadal pracować u jednego z pracodawców?

Zwolnienie w jednym zakładzie pracy, praca w drugim

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej wyraźnie twierdzi, że pracujący, który ze względu na swój stan zdrowia zmuszony jest powstrzymać się od pracy powinien poinformować lekarza o pracy w dwóch zakładach. Jeśli lekarz otrzyma taką informację, ma obowiązek wypisać dwa zwolnienia lekarskie po jednym dla każdego zakładu pracy – zwolnienia takie należy dostarczyć pracodawcy. Warto pamiętać, że pracujący powinien stosować się przede wszystkim do zaleceń lekarza. Wobec tego w sytuacji gdy lekarz stwierdza, że pracujący jest niezdolny do pracy, pracownik nie może pracować w żadnym z zakładów, w których obecnie pracuje. Okres zwolnienia ma być czasem powrotu do zdrowia, dlatego wówczas nie powinno się wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Podsumowując, osoba przebywająca na zwolnieniu w jednym zakładzie pracy nie może jednocześnie pracować w drugim, nawet jeśli praca w drugim zakładzie należy do lekkich prac biurowych.

Niewłaściwe wykorzystanie okresu zwolnienia – niechęć do powrotu do zdrowia – może spowodować rozwiązanie umowy o pracę. Zaś osoba, która niewłaściwie wykorzystuje czas L4 traci prawo do zasiłku chorobowego na okres zwolnienia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »