REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lokaty i rachunki oszczędnościowe – najpopularniejsze produkty bankowe Polaków

Oszczędności, finanse. Fot. Fotolia
Oszczędności, finanse. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy oszczędzają najczęściej poprzez lokaty lub rachunki oszczędnościowe. Czy jednak dobrze znamy mechanizmy, dzięki którym nasze pieniądze są oszczędzane? Jak wskazuje Expander, nawet tak proste produkty bankowe jak lokaty lub rachunki oszczędnościowe należy rozumieć i znać warunki zawieranej umowy. Nieznajomość zapisów umów oraz działania produktów bankowych, z których korzystamy, może bowiem pozbawić nas zysków.

Lokaty – bezpieczeństwo i zysk

Polacy trzymają na lokatach bankowych około 500 mld PLN. To blisko połowa zgromadzonych przez rodaków oszczędności. Dane NBP pokazują, że w naszym kraju jest to najpopularniejszy produkt wykorzystywany w celu gromadzenia pieniędzy.

REKLAMA

Dostępność oraz łatwość założenia depozytów, jak i bezpieczeństwo tej formy oszczędzania sprawiają, że cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem wyjaśnia Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

REKLAMA

Lokaty objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Dzięki niemu nawet w przypadku problemów finansowych banku, odzyskamy nasze pieniądze. Taka gwarancja dotyczy wkładu do równowartości 100 000 euro. Należy jednak pamiętać, że lokaty mają także swoje ograniczenia, które mogą wpłynąć na efektywność oszczędzania. Oprocentowanie, a więc zysk z depozytów, zależny jest od wysokości stóp procentowych, które obecnie utrzymują się na rekordowo niskim poziomie.

Główny analityk Expandera zauważa, że w przyszłości Rada Polityki Pieniężnej najpewniej podniesie wysokość stóp. W perspektywie roku będzie to jednak najprawdopodobniej jedynie 0,25 pkt.

Jeżeli zależy nam na atrakcyjniejszym zysku możemy założyć lokatę długoterminową. Te 24 miesięczne oferują wyższe oprocentowanie, aktualnie niecałe 3 proc. Pamiętajmy jednak by było ono zmienne, a jego wysokość zależna od opisanego przez bank wzoru, oparta np. o stawkę WIBOR. Dzięki temu, po podwyżce stóp procentowych, oprocentowanie lokaty również wzrośniedodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lokata to nie konto bankowe

Bezpieczeństwo i stosunkowo prosty sposób funkcjonowania lokat sprawiają, że produkty te zakładane są często bez dokładnego przeanalizowania ich działania, opłacalności, a nawet bez zapoznania się z warunkami umowy. Wiele osób myli je również z kontami oszczędnościowymi.

Lokaty i rachunki są produktami dedykowanymi oszczędzaniu. – tłumaczy Jarosław Sadowski, Expander.

– Działają jednak na innych zasadach. Te pierwsze mają z góry określony czas trwania. Może on obejmować od jednego miesiąca do kilku lat. Nie mamy wtedy dostępu do zgromadzonego na nich kapitału. Z tego powodu podjęcie decyzji o założeniu lokaty powinno poprzedzić kilka czynności, m.in.: wybór oprocentowania i okresu zapadalności, sposobu naliczania odsetek oraz konsekwencji wcześniejszego zakończenia. Wiele depozytów zakłada także automatyczne odnowienie, które niekiedy może mieć zmienione oprocentowanie. Dla przykładu, zakładając lokatę na warunkach promocyjnych, po jej zakończeniu nasz kapitał trafi na produkt z gorszym oprocentowaniem.

Rachunek oszczędnościowy – dodatek do kont

Rachunki oszczędnościowe są często oferowane jako dodatek do zwykłych kont oszczędnościowo-rozliczeniowych. W wyniku niskiego oprocentowania lokat, zysk z obu produktów jest bardzo zbliżony. Przewagą rachunków jest jednak ciągły dostęp do zgromadzonego kapitału oraz możliwość regularnego odkładania nawet niewielkich kwot. W razie konieczności możemy zatem pobierać środki, nie tracąc wypracowanych zysków.

Konta oszczędnościowe umożliwiają wypłacanie pieniędzy, choć nie zawsze odbywa się to bez kosztówostrzega Jarosław Sadowski, Expander.

Umowa reguluje liczbę darmowych przelewów wychodzących. Często możliwa jest np. tylko jedna taka operacja w miesiącu. Jeśli ją przekroczymy, każdy kolejny przelew będzie płatny, zwykle od 5 do 10 PLN.

Produkty strukturyzowane

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, ale chcielibyśmy również zwiększyć szanse na wyższy zysk, powinniśmy zainteresować się ofertą produktów strukturyzowanych. Dzięki swojej konstrukcji, gwarantują częściową bądź całkowitą ochronę zainwestowanych środków.

W produktach strukturyzowanych kapitał dzielony jest na dwie części wyjaśnia Jarosław Sadowski, Expander.

REKLAMA

Większość funduszy lokowana jest na atrakcyjnym depozycie i odpowiada za zwrot powierzonych pieniędzy. Reszta natomiast jest inwestowana w aktywa oparte np. o surowce, waluty czy indeksy giełdowe. To właśnie od ich wyników zależny jest nasz zysk.

Produkty strukturyzowane dostępne są w wielu wariantach. Różnią się między sobą poziomem gwarancji ochrony kapitału, a także stopniem partycypacji w wypracowanych wynikach finansowych. Im więcej jesteśmy gotowi zaryzykować, tym większy będzie nasz udział w ewentualnych zyskach.

– Przy produktach strukturyzowanych bardzo ważne jest zrozumienie jego funkcjonowania, a więc tego, od czego zależą zyski i jak są obliczane. –  komentuje Jarosław Sadowski, Expander.

Lokaty bankowe

Rachunki oszczędnościowe

Produkty strukturyzowane

Zalety

prostota

ciągły dostęp do posiadanych pieniędzy

szansa na wyższe zyski

bezpieczeństwo - gwarancja zwrotu całości lub części kapitału

możliwość wypłacania nawet niewielkich kwot

Wady

niskie oprocentowanie

niskie oprocentowanie

zysk zależny od zachowania różnego rodzaju aktywów

zablokowanie środków na czas trwania produktu

opłaty za przelewy przekraczające miesięczny limit

zablokowanie środków na czas trwania inwestycji lub opłaty związane z przedterminowym odstąpieniem

utrata zysków
w przypadku wycofania kapitału

Na co zawrócić uwagę przy wyborze?

warunki zerwania lokaty przez terminem

tabela opłat

stopień partycypacji
w zyskach

w wypadku lokat o zmiennym oprocentowaniu – system jego wyliczania

limit wypłat

wartość gwarantowanego zwrotu kapitału

długość inwestycji

długość lokaty

zasady dotyczące oprocentowania

opłaty wstępne

automatyczne odnawianie

instrument bazowy, od którego uzależniony jest zysk

Źródło: Opracowanie własne Expander Advisors

Świadomy wybór sposobu pomnażania pieniędzy pozwala zabezpieczyć wypracowane oszczędności i czerpać z nich zyski. Podjęcie decyzji może być łatwiejsze dzięki wsparciu doradcy finansowego. Wiedza, doświadczenie oraz znajomość rynku, pozwalają im skutecznie dobrać najlepsze produkty bankowe, dopasowane do preferencji klientów. Co ważne, rzetelny doradca oferuje kompleksowe wsparcie doradcze, udostępniając oferty, które pozwolą gromadzić kapitał na inwestycje, takie jak zakup samochodu czy domu oraz zabezpieczenie przyszłej emerytury.

Zobacz także:  Prawa i obowiązki podatnika – wszystko o czym podatnik wiedzieć powinien

Zobacz także:  Ile można oszczędzić odkładając przez rok?

Zobacz także:  Jak inwestować w obligacje?

Źródło: Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA