reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kiedy sprzedaż powinna być opodatkowana?

Kiedy sprzedaż powinna być opodatkowana?

W sytuacji gdy podatnik sprzedaje ruchomość o znacznej wartości w okresie do pół roku od jej nabycia, powinien zachować dowody zakupu i sprzedaży tej ruchomości i rozliczyć ją w formularzu PIT. Zachowanie dowodów zakupu i sprzedaży nieruchomości jest o tyle istotne, że wówczas łatwo możemy udowodnić prawdziwość zeznania podatkowego.

Jeśli dochodzi do nabycia i szybkiej sprzedaży ruchomości o znacznej wartości – na przykład samochodu albo dzieła sztuki – podatnik osiąga dochód, z którego powinien się rozliczyć tak jak z rocznej pensji. W przypadku transakcji ruchomościami bardzo ważne jest zatrzymanie dowodów zakupu i sprzedaży. Takie dowody pozwolą nam wykazać, że w zeznaniu podatkowym nie zaniżyliśmy ceny, za którą nabyliśmy i sprzedaliśmy daną rzecz.

Kiedy zapłacimy podatek od sprzedaży rzeczy ruchomych?

Podatek od sprzedaży rzeczy ruchomych na cele prywatne zapłacimy wtedy, kiedy kupimy daną rzecz i sprzedamy ją przed upływem sześciu miesięcy od daty zakupu osiągając przy tym dochód. Oczywiście jeśli dana rzecz zostanie sprzedana po sześciu miesiącach i więcej, nie musimy wykazywać zysku w rozliczeniu podatkowym. W sytuacji gdy sprzedaliśmy rzecz przed upływem pół roku, ale nie osiągnęliśmy dochodu – sprzedaż odbyła się za taką samą lub niższą cenę niż zakup, również nie musimy niczego wykazywać w formularzu PIT. Warto podkreślić, że te zalecenia dotyczą wyłącznie sprzedaży ruchomości, w wypadku sprzedaży nieruchomości należy posiłkować się innymi przepisami.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

samochód, kalkulator Fot. Fotolia
samochód, kalkulator Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama