reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe

Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe

Za przepisami kodeksu cywilnego można stwierdzić, że ani gmina, ani Skarb Państwa nie mogą odrzucić spadku, który nie został wcześniej przepisany na rodzinę, znajomych czy organizacje publiczne. W związku z tym gminy i Skarb Państwa otrzymują nie tylko majątek zmarłego, lecz także jego nieuregulowane długi, a wierzyciele mają prawo oczekiwać od nich uregulowania należności tak samo jak od innych spadkobierców.

W związku z tym, że gmina i Skarb Państwa nie mogą zrezygnować ze spadku po zmarłym, często dziedziczą po nim również długi. Wobec tego stają się oni odpowiedzialni za długi spadkowe, a co za tym idzie, gminy niejednokrotnie same stają się zadłużone, ponieważ długi wielu osób kumulują się i wymagają regularnego spłacania.

Regulacje prawne dotyczące odpowiedzialności za długi spadkowe

Kodeks cywilny określa obowiązek spadkowy twierdząc, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą w chwili śmierci na jedną lub kilka osób, które wówczas stają się spadkobiercami. Warto podkreślić tutaj słowo obowiązki – często wiąże się to z koniecznością spłacania przez spadkobiercę długów osoby zmarłej. Tak jak wspomniano wcześniej, jeśli spadek otrzymuje gmina lub Skarb Państwa, nie mogą oni go odrzucić. Co za tym idzie przejmują wszystkie prawa i obowiązki majątkowe. Wobec tego wszyscy wierzyciele mogą kierować do nich roszczenia tak jak do wszystkich pozostałych spadkobierców. Warto pamiętać, że odpowiedzialność za długi spadkowe przechodzi na spadkobierców od razu po śmierci osoby zadłużonej – zgodnie artykułem z Kodeksu cywilnego.  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama