reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak złożyć zawiadomienie o niezgodności towaru z umową?

Jak złożyć zawiadomienie o niezgodności towaru z umową?

Niezgodność towaru z umową to termin, który po raz pierwszy został wprowadzony w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży z dnia 1. stycznia 2003 roku. W związku z tym każdy z konsumentów ma prawo złożyć zawiadomienie o niezgodności kupionego towaru z niepisaną umową pomiędzy sprzedawcą a konsumentem. Kiedy i jak możemy złożyć tego typu zawiadomienie? W jakich sytuacjach sprzedający ma prawo nie przyjąć zawiadomienia o niezgodności?

Niezgodność towaru z umową jako termin pojawia się po raz pierwszy w aktach prawnych pochodzących z 2003 roku. Warto pamiętać, że niezgodność towaru z umową jest jednoznaczne ze złożeniem reklamacji – reklamacja to jedynie potoczne określenie tego procesu. Kiedy można uznać towar za niezgodny z umową? W jaki sposób można złożyć zawiadomienie o niezgodności towaru?

Kiedy towar jest niezgodny z umową

W trakcie kupowania określonego towaru pomiędzy sprzedawcą a kupującym powstaje niepisana umowa. Jeśli towar nie spełnia tej umowy, czyli na przykład nie nadaje się do tego celu, z myślą o którym powstał – mikser nie miksuje – mamy prawo złożyć zawiadomienie o niezgodności konkretnego towaru z umową. Tak samo można postąpić jeśli dany towar nie posiada właściwości, jakie powinien posiadać, na przykład płyn do czyszczenia nie czyści lub gdy towar nie reprezentuje cech podanych do publicznej wiadomości przez producenta – jest niezgodny z reklamami albo z oznakowaniem umieszczonym na opakowaniu towaru. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy pościel z atestami antyalergicznymi nadal wywołuje alergię. Prawo do złożenia zawiadomienia posiadamy także w sytuacji, w której pokazywana nam wcześniej próbka towaru albo jego wzór, albo jego opis w rzeczywistości nie wyglądają tak, jak miały wyglądać – przykład: buty robione na zamówienie z określonej skóry w rzeczywistości nie przypominają tej, którą wybraliśmy na próbce. Tego typu zawiadomienie można także złożyć w sytuacji wadliwie zamontowanego towaru – na przykład drzwi nieotwierające się w odpowiadającą nam stronę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

kobieta, zakupy, szpilki, sklep/ fot. Fotolia
kobieta, zakupy, szpilki, sklep/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama