reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Spłata kredytu w przypadku utraty pracy

Spłata kredytu w przypadku utraty pracy

Co zrobić, kiedy spłacając kredyt hipoteczny – stracimy pracę? Co zrobić jeśli nie ubezpieczyliśmy kredytu i nie posiadamy oszczędności? Zobacz poradnik.

Najlepszym sposobem na spłatę kredytu w przypadku utraty pracy jest posiadanie odłożonych oszczędności pozwalających bez przeszkód realizować zobowiązanie do czasu, gdy podejmiemy nowe zatrudnienie. Taka poduszka finansowa może być stworzona przez systematyczne odkładanie środków na lokatę, konto oszczędnościowe lub w inny sposób umożliwiający wypłatę pieniędzy w potrzebnym dla nas momencie. Dzięki posiadaniu kapitału „na czarną godzinę” można bez szwanku przejść przez trudny okres poszukiwania nowej pracy. Nie wszyscy jednak są tak zapobiegliwi i wybiegający w przyszłość. Dla wielu utrata pracy wiąże się z niemożnością regularnej spłaty zobowiązań. Co zrobić w takiej sytuacji?

Skontaktuj się z bankiem

Jeśli spłata rat w terminie może okazać się niemożliwa warto jak najszybciej skontaktować się z bankiem, w którym zaciągnęliśmy kredyt. Najlepiej zrobić to jeszcze zanim wystąpią pierwsze opóźnienia Zwlekanie z tą informacją może dostarczyć nam dodatkowych komplikacji i kosztów. Opóźnienia w spłacie kredytu psują historię kredytową w BIK-u, przez co nie ma możliwości zaciągnięcia innego kredytu w przyszłości. Ponadto narażamy się na upomnienia ze strony banku, za które możemy ponieść dodatkowe koszty.
W przypadku długoterminowych zaległości w spłatach rat, bank może wszcząć postępowanie windykacyjne, a później komornicze lub nawet sprzedać nieruchomość. Powiadomienie banku
o zaistniałej sytuacji pozwoli więc znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie.

Wydłuż okres spłaty kredytu

Jednym ze sposobów poradzenia sobie ze spłatą kredytu, jakie bank może zaproponować, jest wydłużenie okresu spłaty zobowiązania. Pomoże to uzyskać mniejszą ratę, ale zwiększy całkowity koszt kredytu. Takie rozwiązanie jest więc dobre dla osób, którym przede wszystkim zależy na bieżącej spłacie kredytu. Innym rozwiązaniem jest restrukturyzacja zadłużenia, czyli dopasowanie sposobu spłaty kredytu do możliwości klienta. Bank może dostosować się do sytuacji kredytobiorcy, ale może też odmówić „pójścia na rękę” klientowi.

Zawieś kredyt na pewien czas

Przykładem współpracy banku z klientem jest czasowe zawieszenie spłaty kredytu, czyli tzw. wakacje kredytowe. Trwają one, w zależności od banku, od miesiąca do pół roku. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to okres całkowicie wolny od spłaty zobowiązań. Banki często są gotowe zwolnić jedynie ze spłaty kapitału, natomiast odsetki należy uiszczać. Biorąc pod uwagę, że w początkowym okresie spłaty odsetki stanowią zazwyczaj ok. 90 proc. całej raty kredytu, nie jest to zbyt duża ulga. Trzeba również mieć na uwadze, że każda zmiana w umowie kredytowej wiąże się z podpisaniem aneksu do umowy, co również jest obarczone dodatkowym kosztem.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama