REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić i czego nie robić, aby bank udzielił nam kredytu? Poradnik

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt to łatwy i szybki sposób na zdobycie większej gotówki. Wiele reklam w radiu i telewizji zachęca nas do wzięcia kredytu. Często jednak okazuje się, że kiedy już pojawimy się w banku, ten nie chce nam udzielić pożyczki. Powody odmowy mogą być różne, można do nich zaliczyć np. to, że nie jesteśmy wiarygodni dla banku lub też zrobiliśmy coś, co podważy naszą wiarygodność w oczach banku. Zobacz poradnik, co zrobić, lub czego nie robić, aby bank udzielił nam kredytu.

REKLAMA

Błąd pierwszy: Składanie dużej ilości wniosków na raz wszędzie tam, gdzie się da

Jeśli szukając najlepszego kredytu, składamy wniosek w kilku bankach licząc, że któryś na pewno spojrzy przychylnie na naszą prośbę, popełniamy poważny błąd. Duża ilość zapytań o kredyt działa na naszą niekorzyść. Tym bardziej, jeśli są one składane w ciągu kilku dni. Przy 10 próbie już żadna instytucja finansowa nie będzie chciała przyznać kredytu. Dlaczego? Bank wie, ile złożyliśmy zapytań, nie wie jednak, ile z nich zakończyło się wypłatą (takie dane z Biura Informacji Kredytowej spływają z co najmniej miesięcznym opóźnieniem). Bank zakłada więc, że zaciągnęliśmy już kilka kredytów i odrzucając wniosek zabezpiecza się przed ryzykiem przekredytowania. Nasze szanse na kolejny (w przekonaniu banku) maleją do zera. Takiego problemu unikniemy, sprawdzając najpierw dostępne oferty u dobrego pośrednika, najlepiej ogólnopolskiej firmy, która w naszym imieniu sprawdzi różne możliwości, nie pogarszając naszej pozycji. Zatem zapytaj raz a dobrze.

Błąd drugi: Brak rozeznania. Pytaj oraz dociekaj, nie każda oferta jest taka sama

Wbrew pozorom oferty kredytów bardzo się od siebie różnią, nie sposób dowiedzieć się wszystkiego z reklam czy nawet z wnikliwej lektury warunków. Nie chodzi tutaj o oprocentowanie czy dodatkowe koszty, ale rodzaj i przeznaczenie oferty. W jednym banku będą promowane młode osoby bez zobowiązań, w innym wręcz przeciwnie stateczne rodziny. Nie wiemy, co działa na naszą korzyść, a co na niekorzyść. Procedura i punkty oceniające każdego kredytobiorcę opierają się na skomplikowanych algorytmach. Zazwyczaj nie mamy dostępu do tzw. scoringu, czyli oceny kredytobiorcy w danym banku. Taką wiedzę mają zazwyczaj tylko doświadczeni doradcy w firmach, które zajmują się kompletną obsługą wniosków kredytowych. Zatem idź tam, gdzie sprawdzą, który bank cię lubi.

Błąd trzeci: nie korzystanie z kredytów. Jeśli nigdy nie zaciągałeś kredytu, bank nie wie czy jesteś solidnym klientem

Myślenie w stylu nigdy nie pożyczałem, to na pewno teraz dostanę to nieporozumienie. Często nie otrzymuje kredytu osoba, która wcześniej nigdy go nie miała. To tylko pozornie nielogiczne. To co powinno być zaletą, okazuje się wadą. Dlaczego? - Jeśli nigdy nie zaciągaliśmy kredytu, pożyczkodawca nie wie, czy jesteśmy solidnymi płatnikami. Nie ma możliwości sprawdzenia naszej wiarygodności, co skutkuje nieufnością i odrzuceniem wniosku w większości banków mówi Piotr Przedlacki z Fines. Swoją historię kredytową trzeba więc budować przy każdej pożyczce, nawet na pralkę czy lodówkę, a zobowiązania warto spłacać bez opóźnień. Nawet niewielkich. Jeśli jednak mamy czyste konto, dobry doradca będzie w stanie podpowiedzieć, gdzie na wcześniejsze zobowiązania zwraca się nieco mniej uwagi i które banki są skłonne zaryzykować przyznając kredyt osobie, która do tej pory obywała się bez niego. Zatem pożycz najpierw nawet małą kwotę, a łatwiej i taniej dostaniesz kolejny kredyt albo zapytaj doradcę, gdzie nie ma to znaczenia.

Błąd czwarty: jeden dokument do wzięcia pożyczki wystarczy. Niestety nie, niektóre bąki aby udzielić kredytu będą potrzebować od nas dwóch dokumentów

REKLAMA

Otóż nie do końca. Jeśli nie mamy prawa jazdy, a paszport dawno stracił ważność i dysponujemy tylko jednym dokumentem ze zdjęciem nie wszystko stracone. Są banki, które zadowolą się dowodem osobistym. Problemem może też być zameldowanie czasowe, brak telefonu, praca na umowę zlecenie (lub na czas określony), czy dochody z kontraktu zagranicznego. Trzeba poszukać banku, dla którego takie szczegóły nie będą decydujące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale uważaj chodzenie od okienka do okienka i składanie wniosków kredytowych w nadziei, że gdzieś przejdzie to ryzyko obniżenia swojej pozycji (patrz błąd pierwszy). Rozwiązaniem są doradcy z dużych i solidnych firm znający wymagania banków. Zależy im na prowizji (wypłaca ją bank, my nie płacimy za to więcej) więc będą gotowi na indywidualne podejście do wniosku. Zwiększa to oczywiście szansę na jego pozytywne rozpatrzenie. Po analizie agenci od razu kierują klienta tam, gdzie np. sam dowód czy umowa na czas określony wystarczy. Dobry fachowiec nawet dla skomplikowanych przypadków znajdzie ofertę rozsądnego kredytu bankowego. Zatem dowód do ręki i ruszaj sprawdzić, gdzie to wystarczy.

- W jednym banku kredytu raczej nie dostanie ktoś, kto nigdy się nie zadłużał. W innym wręcz przeciwnie - osoba, która pożyczkę już ma, nawet jeśli zazwyczaj solidnie ją spłacała. Jedne banki preferują przedsiębiorców, inne emerytów ze stabilną emeryturą. Procedury i wymagania w procesie przyznawania kredytu są zazwyczaj skomplikowane, w dodatku dokładnych zasad oceny nie udostępnia się kredytobiorcy, to tajemna wiedza banku. Z pewnością osoba, która kredytami nie zajmuje się zawodowo nie będzie mogła przeanalizować wszystkich argumentów. W takiej sytuacji radą mogą służyć doradcy, współpracujący z przynajmniej kilkoma bankami. Znajomość różnych ofert i wymagań z pewnością zwiększa szansę na kredyt na rozsądnych warunkach, w dodatku oszczędzi nam czasu i chodzenia od drzwi do drzwi mówi Piotr Przedlacki z sieci biur kredytowych Fines.

*Kredytowe zawiłości sprawdzili specjaliści z sieci biur kredytowych Fines.

Źródło: BrandScope

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA