reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak zarobić więcej, niż na lokacie?

Jak zarobić więcej, niż na lokacie?

W co inwestować, żeby zarobić? Polacy coraz częściej wycofują pieniądze z nisko oprocentowanych lokat szukając inwestycji, które będą przynosić wyższe zyski. Expander podpowiada, które produkty finansowe w najbliższym czasie mogą zastąpić depozyty bankowe.

Według danych NBP, już drugi miesiąc z rzędu spadła wartość oszczędności zgromadzonych przez Polaków na depozytach bankowych. W kwietniu spadek ten wyniósł aż 6,6 mld zł co oznacza, że był to największy odpływ pieniędzy z lokat, odkąd NBP publikuje takie dane. Potwierdzają się więc wcześniejsze  przypuszczenia – istotny spadek oprocentowania depozytów skłonił klientów banków do szukania innych produktów finansowych, przynoszących wyższe zyski. Większość oszczędzających będzie prawdopodobnie szukała produktów stosunkowo bezpiecznych. W grę wchodzą wiec przede wszystkim: obligacje, fundusze inwestujące w obligacje, fundusze pieniężne, a także produkty strukturyzowane z gwarancją zwrotu zainwestowanego kapitału. Nie wszystkie przyniosą jednak zyski większe niż lokaty.

Zobacz także:  Konto osobiste – które banki dają zarobić? Ranking

Stare obligacja zyskują na wartości

Najlepsze lokaty przynoszą obecnie 4%. Oprocentowanie 2-letnich obligacji skarbowych wynosi tymczasem zaledwie 3%. Nie jest to więc z pewnością alternatywa dla lokat. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja funduszy inwestujących w obligacje. Ich wyniki plasują je w czołówce dostępnych możliwości lokowania kapitału. W ciągu minionych 12 miesięcy wiele z nich przyniosło zyski przekraczające 10%. Takie wyniki najprawdopodobniej się już jednak nie powtórzą. Fundusze zawdzięczają je bowiem temu, że od listopada ubiegłego roku stopy procentowe spadły aż o 1,75 pkt. proc. Spadek stóp powoduje, że „stare” obligacje z wyższym oprocentowaniem zyskują na wartości. Nowoemitowane przynoszą bowiem niższe odsetki. Zbliżamy się jednak ku końcowi serii obniżek stóp. Stopy spadną jeszcze o 0,25-0,5 pkt. proc., częściowo jest to już jednak uwzględnione w obecnych cenach obligacji. Wyniki funduszy papierów dłużnych w kolejnych miesiącach nie będą wiec już zapewne tak atrakcyjne. Wyjątkiem mogą być jedynie fundusze inwestujące w obligacje korporacyjne, które mogą zarobić więcej niż fundusze skupiające się na obligacjach skarbowych. Należy jednak pamiętać, że taka inwestycja wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Przekonały się o tym osoby, które zainwestowały w fundusz Idea Premium, którego jednostki są dziś o 29% tańsze niż 12 miesięcy temu.

Zobacz także:  Czy warto inwestować w obligacje korporacyjne?

Najbezpieczniejsze fundusze inwestycyjne

Najbezpieczniejszą grupą funduszy inwestycyjnych są fundusze pieniężne i gotówkowe. Korzyści z nich płynące są zazwyczaj porównywalne z lokatami bankowym. Obecnie można jednak odnieść wrażenie, że pozwalają one zarabiać więcej niż na lokatach. Mogą być więc postrzegane jako dobra alternatywa. W ciągu minionych 12 miesięcy, aż 9 funduszy z tej grupy przyniosło stopy zwrotu przekraczające 5%. W ich przypadku działa jednak ta sama zasada jak w przypadku funduszy obligacji. Zyski są atrakcyjne, gdy spadają stopy procentowe. Tymczasem czas cięcia stóp zbliża się już ku końcowi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama