reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim” wygrywają z rynkiem pierwotnym. Po zmianach w programie to głównie nowe lokale miały być obiektem zainteresowania nabywców. Jak się okazuje, w styczniu większość kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” zaciągnięto na zakup mieszkań z rynku wtórnego.

W których województwach jest lepiej?

W Bydgoszczy, w Katowicach, w Łodzi i w Toruniu zmiany limitów spowodowały, że rynek wtórny zyskał na popularności. Ceny mieszkań używanych są zbliżone do cen obowiązujących na rynku, co powoduje, że zainteresowanie „Rodziną na Swoim” jest ogromne. Liczba preferencyjnych kredytów na mieszkania używane wzrosła w Bydgoszczy i w Toruniu od 10 do 20%. Ponadto w Bydgoszczy liczba kredytów w ramach RnS na nowe mieszkania podwoiła się, a w Toruniu zwiększyła się o ok. 80%. Zmiany nie zaszkodziły także rynkowi nieruchomości w woj. kujawsko-pomorskim. W Katowicach liczba kredytów wzrosła o 10%, mimo że nieznacznie zmniejszyła się ich wartość. Sytuacja dobrze przedstawia się także w woj. śląskim, jak również w Łodzi i woj. łódzkim, w woj. lubuskim oraz w Gorzowie Wielkopolskim. Natomiast w Zielonej Górze nabywcy mieli kłopot z zakupem używanych mieszkań w ramach RnS.

Zobacz także: Kredyt nie tylko na mieszkanie

Zmiany w limitach, szczególnie w przypadku rynku wtórnego, były różnie odczuwalne w różnych województwach i ich stolicach. W niektórych rejonach „Rodzina na Swoim” właściwie zniknęła, w innych zyskała na popularności.

Jednak 58-proc. udział rynku wtórnego w wartości udzielonych kredytów w ramach RnS nie wynika wyłącznie z dopasowania się limitów do realiów rynku. To po części rezultat efektywnej sprzedaży i zaniżania cen nieruchomości w umowach. Zmiany zasad programu spowodowały, że zaczęto szukać sposobów na omijanie limitów, głównie na rynku pierwotnym, np. przez przenoszenie części kosztów transakcji na parking lub piwnicę czy podpisywanie umowy bez tynków i instalacji. Mimo to lepiej radzi sobie rynek wtórny.

Liczba nowych mieszkań, na które zaciągnięto by preferencyjny kredyt, nie zwiększyła się. Rząd powoli realizuje swój plan ograniczenia „Rodziny na Swoim”. Styczeń był trzecim miesiącem z rzędu, w którym liczba kredytów w RnS nie przekraczała 3 tys. sztuk, czyli średnio o około 1,5 tys. mniej niż przed wprowadzeniem zmian do programu w sierpniu 2011 r. W styczniu zaciągnięto 2865 preferencyjnych kredytów na kwotę 497 mln zł. W grudniu 2011 r. banki udzieliły 2999 kredytów, a w listopadzie 2766. Od początku istnienia programu zaciągnięto 138,7 tys. kredytów o wartości ponad 25,5 mld zł. „Rodzina na Swoim” wygasa w grudniu.

Zobacz także: Wkład własny do kredytu hipotecznego

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

"Rodzina na Swoim". Fot. Fotolia
"Rodzina na Swoim". Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama