reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rekomendacja SII: jaki procent kredytobiorców dotknęła?

Rekomendacja SII: jaki procent kredytobiorców dotknęła?

Rekomendacja SII dotknęła niecałe 10% kredytobiorców. Ile Polacy wydają miesięcznie na ratę kredytu hipotecznego?

Rekomendacja SII, obowiązująca od stycznia 2012 r., narzuciła bankom ograniczenia w sposobie liczenia zdolności kredytowej. Opinie dotyczące tego, jak bardzo obniżyła się zdolność kredytowa, są różne. Najgorsze scenariusze przewidują nawet dwucyfrowy spadek sprzedaży kredytów mieszkaniowych. Pomocne w prognozowaniu takich zjawisk mogą być dane Eurostatu. Europejski urząd statystyczny bada, jaki odsetek obywateli wydaje na nieruchomości ponad 40% domowego budżetu. Próg ten jest niemal zbieżny z wymogiem nałożonym przez Rekomendację SII, aby rata kredytu walutowego stanowiła nie więcej niż 42% dochodu netto.

Zobacz także: Ile Polacy mają w bankach?

40% dochodu na nieruchomość

Wprawdzie dane Eurostatu dotyczą tych kredytobiorców, którzy spłacają kredyty mieszkaniowe zaciągnięte w 2010 roku, ale dają one ogólny obraz sytuacji. Zgodnie z nimi, tylko co dziesiąty kredytobiorca w związku z utrzymaniem nieruchomości ponosi koszty większe niż 40%. Składają się na nie rata kredytu, podatki od nieruchomości oraz wydatki na utrzymanie (np. czynsz). Gdyby założyć, że od 2010 roku sytuacja nie zmieniła się radykalnie, można przyjąć, że Rekomendacja SII w skrajnym przypadku może dotknąć 10% ubiegających się o kredyt. Dlaczego w skrajnym? Bo zaciągający kredyty w złotych mogą spłacać ratę na poziomie już nie 42%, ale 50% lub 65% dochodu netto. Co więcej, do tych limitów nie wlicza się kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Uzasadnione wydaje się zatem przyjęcie (na bazie danych Eurostatu), że rekomendacja mogła dotknąć kilku procent rynku.

Gorsza zdolność kredytowa

Takie szacunki są zgodne z danymi mówiącymi o spadku zdolności kredytowej kredytów złotowych o 7% w lutym względem grudnia. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku finansowania w euro, bo tu dla rodziny o przeciętnych dochodach zdolność kredytowa spadła o jedną czwartą. Wynika on nie tylko z konieczności zastosowania nowych obostrzeń, lecz także z wycofania się części banków z udzielenia kredytów w euro. Inne dane, na podstawie których można wnioskować, jaką część rynku dotknęła Rekomendacja SII, dotyczą sprzedaży kredytów mieszkaniowych w III kwartale. Według danych ZBP, przeciętny kredyt udzielony w III kwartale ub.r. miał wartość 215 tys. zł podczas gdy przeciętna zdolność kredytowa rodziny zarabiającej podwójną średnią krajową wynosi obecnie 360 tysięcy (kredyt w złotych). Daje to „bufor” w kwocie 145 tys. zł. Można więc przyjąć, że Rekomendacja SII dotknęła przede wszystkim osób, które do tej pory miały dużą możliwość zaciągnięcia kredytu w euro, a teraz nie spełniają wymogów dochodowych (zarabiają powyżej średniej, ale mniej niż kilkanaście tysięcy). Druga grupa to osoby, które nie są zmuszone do zakupu nowego mieszkania i nie opłaca im się zaciągać droższego kredytu w złotych w sytuacji, gdy bank odmówi im finansowania w euro.

Zobacz także: Kredyt na energooszczędny dom

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Home Broker

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rekomendacja SII a kredyt. Fot. Fotolia
Rekomendacja SII a kredyt. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama