| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Czy nauczyciel dostanie kredyt mieszkaniowy?

Czy nauczyciel dostanie kredyt mieszkaniowy?

Czy nauczyciel dostanie kredyt mieszkaniowy? Banki traktują tę grupę zawodową ulgowo. Niestety, przy staraniu się o kredyt mieszkaniowy nauczyciel nie może liczyć na korzystniejsze warunki cenowe.

Z okazji Dnia Nauczyciela obchodzonego 14 października Home Broker przeanalizował, jak banki traktują tę grupę zawodową. Żaden z banków nie przygotował kredytu mieszkaniowego skrojonego specjalnie dla nauczycieli, czyli oferty z niższą marżą, prowizją lub uproszczoną procedurą aplikacyjną. Może to dziwić, ponieważ dane GUS wskazują, ze zawód nauczyciela wykonuje blisko pół miliona Polaków, a sytuacja finansowa tej grupy poprawia się z roku na rok.

Nowy rok szkolny przyniósł nauczycielom podwyżki sięgające od 143 zł do 198 zł brutto. Od września 2011 nauczyciel dyplomowany zarabia 2995 zł brutto, stażysta zaś 2182 zł brutto. Do obu tych kwot należy doliczyć pakiet dodatków do wynagrodzenia, który sprawi, że przeciętne pobory brutto nauczycieli powinny średnio kształtować się pomiędzy 2618 zł (stażysta) a 4817 zł (nauczyciel dyplomowany). Tak deklaruje Ministerstwo Edukacji Narodowej. W sumie są cztery stopnie nauczycielskiej kariery: stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Osiągnięcie kolejnego stopnia zawodowego wymaga odpowiedniego stażu pracy, odbycia szkoleń czy studiów podyplomowych.

Zobacz także: Gdzie znajdziemy najlepszy kredyt hipoteczny?

Kiedy starać się o kredyt mieszkaniowy?

Jednak zazwyczaj problemem nie jest wysokość zarobków, ale staż i ciągłość zatrudnienia. Praktyka pokazuje bowiem, że w tej grupie zawodowej powszechne jest zatrudnianie na czas określony, na rok albo 10 miesięcy (zastępstwo). Dotyczy to w szczególności niższych stopni zawodowych. Problem ciągłości umów zauważyły banki i w pewnym stopniu otworzyły się dla klientów pracujących w zawodzie nauczyciela. Zapisy w procedurach o preferencyjnym traktowaniu umów o pracę na czas określony wprowadziły Bank Ochrony Środowiska, BNP Paribas oraz Raiffeisen Bank.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nauczyciel, który stara się o kredyt mieszkaniowy, nie może liczyć na korzystniejsze warunki cenowe. Fot. Fotolia
Nauczyciel, który stara się o kredyt mieszkaniowy, nie może liczyć na korzystniejsze warunki cenowe. Fot. Fotolia

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK