reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rekord „Rodziny na Swoim” w 2011 r.

Rekord „Rodziny na Swoim” w 2011 r.

W 2011 r. udzielono rekordową ilość kredytów w ramach „Rodziny na Swoim”. To był najlepszy rok od początku istnienia programu preferencyjnych kredytów.

2999 kredytów na łączną kwotą 523 mln zł udzielono w grudniu w ramach programu „Rodzina na Swoim”. To wynik lepszy niż w listopadzie (o 8,4 proc. liczbowo i 7,0 proc. wartościowo), ale zmiany w zasadach udzielania kredytów sprawiły, że cały czwarty kwartał 2011 r. był dużo słabszy od poprzednich. 9518 kredytów na kwotę 1,74 mld zł to najniższy wynik od zimy 2010 roku. Bardzo duża popularność programu przed wejściem w życie zmian sprawiła jednak, że 2011 r. był najlepszym w ponad pięcioletniej historii RnS. Łącznie udzielono 51,3 tys. kredytów na kwotę 10,25 mld zł. To wynik lepszy o 19 proc. liczbowo i o 27 proc. wartościowo niż rok wcześniej.

W związku ze słabszym zakończeniem 2011 r. najlepszym 4-kwartałowym okresem programu był IV kw. 2010 r. – III kw. 2011 r. Udzielono wówczas 56,1 tys. kredytów preferencyjnych na kwotę 11,3 mld złotych.

Zobacz także: W 2012 r. nie będzie kredytów w euro?

Nowelizacja ustawy, która weszła w życie pod koniec sierpnia 2011 r., znacznie obniżyła maksymalne ceny mieszkań zakwalifikowanych do programu. Limity cen nieruchomości zostały obniżone o 43 proc. dla rynku wtórnego i o 29 proc. dla rynku pierwotnego. Średnia kwota kredytu preferencyjnego jeszcze we wrześniu wynosiła 207 tys. zł, by z miesiąca na miesiąc spadać do 174,3 tys. zł w grudniu.

W październiku liczba udzielonych kredytów spadła w ciągu miesiąca o 35 procent. Listopad był jeszcze słabszy, ale w grudniu spadki zostały powstrzymane. Nie należy się tu jednak doszukiwać odwrócenia trendu. Taki wynik jest raczej efektem końca roku (banki chcą zrealizować cele sprzedażowe i zakończyć rok dobrym wynikiem) i pośpiechu klientów, którzy chcieli zdążyć z zaciągnięciem kredytu przed wejściem w życie drugiej części nowej Rekomendacji S narzuconej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ta bowiem zmieniła zasady wyliczania zdolności kredytowej i banki będą teraz udzielać niższych kredytów.

Zobacz także: Jak banki przygotowały się do nowej ustawy o kredycie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2011 r. udzielono rekordową ilość kredytów w ramach „Rodziny na Swoim”. Fot. Fotolia
W 2011 r. udzielono rekordową ilość kredytów w ramach „Rodziny na Swoim”. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama