reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Niższy kredyt hipoteczny przez emeryturę?

Niższy kredyt hipoteczny przez emeryturę?

Niższy kredyt hipoteczny przez emeryturę? Po wejściu w życie Rekomendacji SIII banki będą musiały brać pod uwagę, jak zmienią się dochody klienta po przejściu na emeryturę.

W praktyce może oznaczać to, że banki wyliczając zdolność kredytową będą musiały założyć spadek dochodów po przejściu na emeryturę, tym samym wartość udzielanego kredytu będzie niższa.

Rekomendacja SIII wprowadzi wiele zmian do obecnego systemu udzielania kredytów hipotecznych. Przede wszystkim banki będą miały obowiązek wyliczać zdolność kredytową na maksymalnie 25 lat. Ponadto jeśli okres spłaty kredytu będzie pokrywał się w jakiejś części z emeryturą kredytobiorcy, to w wyliczeniach zdolności kredytowej bank będzie musiał uwzględnić spadek miesięcznych dochodów. Według szacunków Domu Kredytowego Notus, te i inne zapisy Rekomendacji SIII przyczynią się do spadku maksymalnej zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców nawet o 6–9%.

Zobacz także: Banki same wyliczają zdolność kredytową

Kredyt hipoteczny a emerytura

Aktualnie wśród banków standardem jest udzielanie kredytów z okresem spłaty kończącym się wraz z ukończeniem 70. roku życia, jednak w kilku instytucjach, np. Getin Noble Banku czy Alior Banku okres spłaty może kończyć się dopiero przed upływem 80. roku życia.

Od nowego roku zgodnie z Rekomendacją SIII obliczając zdolność kredytową dla takich klientów, „bank powinien uwzględnić w ocenie zdolności kredytowej prawdopodobną zmianę poziomu dochodów kredytobiorcy po nabyciu uprawnień emerytalnych.” Współczynnik zastąpienia (stosunek emerytury do ostatniej pensji) w zależności od stażu pracy, wieku przejścia na emeryturę czy płci, według szacunków, będzie wynosił od 20 do 60 procent. Przykładowo 50-latek, który rozpoczął pracę w wieku 24 lat, zarabiający obecnie 4000 brutto (ok. 2850 netto), po przejściu na emeryturę może liczyć na świadczenie w wysokości 1845 netto. Bieżące dochody (2850 netto) pozwalają aktualnie zaciągnąć mu kredyt na 20 lat w średniej wysokości 180 tysięcy złotych. Miesięczna rata takiego kredytu, w zależności od banku, będzie oscylowała wokół kwoty 1320 złotych. Tak radykalne obniżenie dochodów może oznaczać, że wielu kredytobiorców nie będzie stać na płacenie miesięcznych rat w chwili przejścia na emeryturę. Jak wynika z zapisów rekomendacji, właśnie takiej sytuacji chce przeciwdziałać KNF.

Zobacz także: Popularność struktur walutowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytura może wpłynąć na wysokość udzielanego kredytu. Fot. Fotolia
Emerytura może wpłynąć na wysokość udzielanego kredytu. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama